ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Hττα στις λεπτομέρειες

Για τρία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός κοίταξε  στα μάτια την ισχυρότατη Ντινάμο Κούρσκ,αλλά η καλή παρουσία των Τόμας-Σωτηρίου και Τζόνσον δεν έφτανε απέναντι στα υπερόπλα των Ρώσων  που χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο στην τέταρτη περίοδο για να κάνει το  3 στα 3.

To πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να είναι πολύ καλά διαβασμένος   απέναντι στην Κούρσκ μη επιτρέποντας στις Ρωσίδες να «τρέξουν» και να έχουν αυτές το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Με σετ επιθέσεις και καθαρό μυαλό σε άμυνα, με στόχο να μη μπει στο παιχνίδι η Στούαρτ  και επίθεση  οι Πειραιώτισσες  προηγήθηκαν με 4-0, 14-10 ,19-16, «κλείνοντας» προηγούμενες  με 21-19 .

Στην  δεύτερη περίοδο η αμυντική ισορροπία χάθηκε,οι Ρωσίδες άρχισαν να παίρνουν  ριμπάουντ και να κάνουν δεύτερες επιθέσεις και με επιμέρους σκορ 2-10, φτάσαμε στο 23-29 με Βίντμερ ,Κρουζ ,Τσάρλς και Στούαρτ να ανεβάζουν απόδοση κράτησαν μία διαφορά έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους( 29-35), αλλά ο Ολυμπιακός  με εξαιρετική άμυνα και λύσεις στην επίθεση, μιας και η Κέντρα Τζόνσον άρχισε να μπαίνει στο ματς έφεραν το ματς  στα ίσα (35-35). Ωστόσο, άστοχες επιθέσεις από την πλευρά των κοριτσιών και τέσσερις στις τέσσερις βόλές από  Βίντμερ και Στιουαρτ  έφεραν τη Ρωσική ομάδα στο +4(35-39) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες χωρίς  καλάθι για δυόμιση λεπτά με τις Πειραιώτισσες να κάνουν ένα σερί 11-0  με δύο τρίποντα από Τόμας συν μία βολή  και Σπυριδοπούλου,Τζόνσον  αλλά και το καλάθι της Σωτηρίου που «έσπασε» το  κακό σερί έφεραν το 44-39.

Οι Ρωσίδες είχαν μπλοκάρει καθώς η άμυνα του Ολυμπιακού ,αλλά  και  η άμυνα με βοήθειες στη Στιούαρτ  έφεραν το 46-39.

Το παράξενο στιλ στο σουτ της Βίντμερ έφερε  καλάθι σχεδόν μετά από πεντέμιση λεπτά  για την Κουρσκ , με την Τόμας με καλάθι και φάουλ να κάνει το 49-41.

Οι «Ερυθρόλευκες» με το ροτέισον  στις αλλαγές είχε πολλά θέματα στο να βάλει καλάθι καθώς οι περισσότερες επιθέσεις γινόντουσαν στο τέλος  των 24 ‘, ενώ η Μάζιτς ήταν αρνητική σε άμυνα ναι επίθεση, ’ με τις Ρωσίδες να παίζουν κοντά στο καλάθι με αιχμή του δόρατος την Τσάρλς που εκμεταλλευόταν τα τρία φάουλ της Κέντρα.  Η διαφορά πήγε στους 2(51-49)  ,αλλά η Σωτηρίου με τρίποντο έφερε το +5(54-49),με την Πέτροβιτς με δύο βολές ύστερα από ανύπαρκτο φάουλ της Νικολοπούλου να  «κλείνει» την περίοδο στο 54-51.

H τελευταία περίοδος  ξεκίνησε με τέσσερις πόντους της Στιούαρτ  και τη Κουρσκ να περνάει μπροστά (54-55) και με ένα καλάθι της Τσάρλς να ολοκληρώνει το σερί σε 6-0(54-57.) Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει καλάθι με τίποτα την ώρα που η Κούρσκ με δύο  Αμερικανίδες ,δύο Ισπανίδες και μία Σέρβα πυροβολούσαν από  την περιφέρεια για το 54-62.

H διαφορά έφτασε και στο -10 (56-66) ,αλλά η Σπυριδοπούλου  με δύο στα δύο τρίποντα  έδειχνε ζωή  μειώνοντας στους 7 ,αλλά κάτι τα σφυρίγματα των διαιτητών ,κάτι η ποιότητα των Ρωσίδων   κρατούσε μία διαφορά ασφαλείας για την Κούρσκ. .

Και εκεί που όλα  έδειχναν χαμένα , δύο καλές άμυνες από τα κορίτσια του Παντελάκη  και οι εύστοχες βολές από τη Σπυριδοπούλου (2/2)  και μια στις δύο από τη Σωτηρίου  έφεραν τη διαφορά στο -4, Οι Ρωσίδες αστόχησαν, 34 ”πριν το τέλος, αλλά τα κορίτσια δεν μπόρεσαν να πάρουν  το ριμπάουντ με αποτέλεσμα με δύο βολές να διαμορφωθεί το 67-73.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 13 (13 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 3, Σωτηρίου 16 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)), Σπυριδοπούλου 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κοσμά 1, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου , Σταμάτη 6 (1 τρίποντο, 5 ασί), Τόμας 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).