Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Γονάτισε» τον ΠΑΟΚ με θρυλική ανατροπή! [Video]

Στις 3 Νοεμβρίου του 2007 ο Ολυμπιακός με κεφαλιές των Βασίλη Τοροσίδη και Ντάρκο Κοβάσεβιτς λύγισε τον ΠΑΟΚ με 2-1 στον «Ναό» και συνέχισε απτόητος την κούρσα του προς ένα ακόμη νταμπλ.

Με έναν από τους πολλούς θριάμβους επί του ΠΑΟΚ συνδέεται χρονικά για τον Ολυμπιακό γη σημερινή ημερομηνία.

Συμπληρώνονται 16 χρόνια από την βραδιά της 3ης Νοεμβρίου του 2007 όπου ο Θρύλος με τον Τάκη Λεμονή στην άκρη του πάγκου του νίκησε με 2-1 τους Θεσσαλονικείς στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Super League συνεχίζοντας την κούρσα του προς την κατάκτηση  του νταμπλ εκείνης της περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τους «ερυθρόλευκους» και προηγήθηκε στο 42′ με τον Παντελή Κωνσταντινίδη.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός επέβαλε τους δικούς του κανόνες κι ευτύχησε να ισοφαρίσει  στην πρώτη του φάση. Στο 52ο λεπτό ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Τοροσίδης βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Το γκολ άνοιξε το παιχνίδι, όπως και στο πρώτο μέρος, ανεβάζοντας την ποιότητα της αναμέτρησης. Ο δικέφαλος του Βορρά δεν το έβαλε κάτω παρά την ισοφάριση και βγήκε μπροστά, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 57′ με τον Γεωργιάδη. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό, ο νεοεισελθών Κωνσταντίνου λίγο έλειψε να κάνει το 2-1 με κεφαλιά, αλλά η εκπληκτική επέμβαση του Φερνάντεζ και το… δοκάρι, διατήρησαν το σκορ.

Στο 66ο λεπτό η ανωτερότητα του Ολυμπιακού έπιασε τόπο με τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς να ανατρέπει το σκορ. Μετά από σέντρα του Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Σέρβος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του κέντρου της άμυνας των φιλοξενούμενων (το αδύνατο σημείο τους σε όλο το ματς) και με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.