ΓΛΕΝΤΗΣΕ τον πελάτη στην Κρήτη

Ένα ακόμα «ερυθρόλευκο» πάρτι έστησε η ομαδάρα του Μπαρτζώκα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Αλλά στον πελάτη χατίρι δεν χαλάς! Έτσι, το σερί του Θρύλου έφτασε το 11-0 κόντρα στους «πράσινους». Επιπλέον, η ομάδα έχει φτάσει σε ρεκόρ 47-0 νίκες εντός συνόρων από την περσινή σεζόν. Το ματς κρίθηκε με το εκπληκτικό σερί 17-0 στο τρίτο δεκάλεπτο που έκρινε τον ημιτελικό και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με 81-65. ΓΛΕΝΤΗΣΕ τον πελάτη στην Κρήτη.

• MVP: Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε εξαιρετικό ματς με 15 πόντους (5/5 τρίποντα), όντας καθοριστικός στο τρίτο δεκάλεπτο της ανατροπής.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 17-0 που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στις αρχές της τρίτης περιόδου και έκρινε την έκβαση του ημιτελικού.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ντουέιν Μπέικον πέρασε απαρατήρητος. Με 5 πόντους και 1/12 σουτ δεν βοήθησε σε κανένα σημείο τον ΠΑΟ.
  • THE POINT: Ο Θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε μόλις 25 πόντους, έκανε μόλις 2 λάθη, 6 κλεψίματα και έβαλε 9 τρίποντα.

Ο «νόμος» του Σάσα

Με το ματς να πηγαίνει σε χαμηλό τέμπο, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε θέματα. Οι λόγοι ήταν δύο. Αφενός ότι οι «πράσινοι» μίκρυναν το γήπεδο, δηλαδή πήγαν το ματς σε λιγότερες κατοχές. Αφετέρου, η αστοχία από μακρινή απόσταση. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στα τρίποντα, 3/9 στην πρώτη και 2/8 στη δεύτερη περίοδο, αντίστοιχα. Ωστόσο, στο πρώτο δεκάλεπτο δύο παίκτες έκαναν τη διαφορά. Ο μεν Βεζένκοφ με 14 πόντους και μόλις ένα άστοχο τρίποντο, εκ των οποίων οι 12 ήταν διαδοχικοί. Έτσι το 10-14 έγινε αρχικά 18-14 και μετά 20-16. Ο δεύτερος ήταν ο Φαλ (2π., 3ρ., 3ασ., 1κλ., 2κοψ.) που κυριάρχησε και διαμόρφωσε το σκορ του δεκαλέπτου. Το οποίο τελείωσε με φάουλ του Πονίτκα στον Γουόκαπ που δεν δόθηκε ποτέ! Μάλλον ήταν non call!

Ζήτημα ρυθμού

Ο Μπαρτζώκας είχε να διαχειριστεί τα δύο φάουλ του Παπανικολάου από το 7′, αλλά και τις… ανάσες που έπρεπε να πάρει ο Βεζένκοφ. Ένα πρόβλημα που εμφανίστηκε ήταν ο Λι. Ο βραχύσωμος Αμερικανός γκαρντ του ΠΑΟ έκανε ζημιά (12π.). Το… αντίδοτο από πλευρά Ολυμπιακού ήταν η ενέργεια που έβγαλε ο Λαρεντζάκης. Ωστόσο, με τον Σλούκα να μην είναι ακόμη στο 100%, έγιναν εύκολα λάθη. Έτσι, ως το 18′ καμία εκ των δύο ομάδων δεν προηγήθηκε με περισσότερους από 4 πόντους (σ.σ.: 25-22 ο Ολυμπιακός, 29-33 ο ΠΑΟ). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χωρίς σκορ στα τελευταία 2:45. Μετά το τρίποντο του Λαρεντζάκη (35-33), οι «πράσινοι» έκαναν σερί 7-0. Με τον Θρύλο να έχει9 λάθη και 29,4% στα τρίποντα, ενώ ο ΠΑΟ 7 κλεψίματα.

Τον «εκτέλεσε»

Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 και επί μέρους 20-1 ως το 27′. Κυρίως γιατί έπιασε τόπο η οδηγία του Μπαρτζώκα για ηρεμία. Με 6 τρίποντα από Κάαναν (11π.) και Παπανικολάου (9π. με 3/3). Αυτή ήταν η μία… ανάγνωση του ματς. Από την άλλη, η άμυνα ήταν εξαιρετική. Με τους «πράσινους» να σκοράρουν μόνο με βολές ως το 29′ που πέτυχε ο Πονίτκα τρίποντο για το 60-46. Η διαφορά στο διάστημα αυτό έφτασε ως τους 17 πόντους (60-43, 1:38 για το τέλος του δεκαλέπτου). Η ομάδα του Ράντονιτς έφτασε με δυσκολία τους 10 πόντους, με τον Θρύλο να σκοράρει 29 χάρη στις δύο βολές του Γουόκαπ στα 4.5”.

ΓΛΕΝΤΗΣΕ τον πελάτη

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς. Κυρίως διότι έπαιξε μυαλωμένα. Καθώς δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στον Παναθηναϊκό να ξαναμπεί στο ματς. Ο Μπλακ αντικατέστησε άριστα τον Φαλ και έδωσε λύσεις επιθετικά. Κομβικός ήταν και ο ρόλος του Λαρεντζάκη, ειδικά στην άμυνα με τα κλεψίματά του. Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 12 πόντους. Ωστόσο έφτασε ξανά ως τους 17, με τη βολή του Σλούκα στα 36.3” πριν το τέλος (81-64). ΓΛΕΝΤΗΣΕ τον πελάτη στην Κρήτη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.