Γιόρτασε με τέσσερα τα 94!

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε ο Θρύλος τα εννενηκοστά τέταρτα γενέθλιά του, φιλοδωρώντας τον Άρη στο Καραϊσκάκη με τέσσερις γκολάρες! Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας καλό ποδόσφαιρο έφτασαν στο 4-1 έχοντας σε δαιμονιώδη βραδιά τον Ποντένσε που πέτυχε τα δύο τέρματα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μασούρας. Επανήλθε ο Ομάρ μετά από ένα μήνα.

Η διάταξη

Με το αγαπημένο του 4-2-3-1, ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό για την αναμέτρηση με τον Άρη. Ο Πορτογάλος τεχνικός παρέταξε την ομάδα “αναμενόμενα” με τους Σα, Κούτρη, δίδυμο στόπερ τους Μιράντα και Μεριά και τον Ομάρ να επιστρέφει μετά από περίπου ένα μήνα. Στα χαφ, Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης πήραν τις θέσεις τους, ενώ Ποντένσε – Μασούρας παρατάχθηκαν στις πτέρυγες. “Δεκάρι” κλασσικά ξεκίνησε ο Φορτούνης, ενώ στην επίθεση προωθημένος ξεκίνησε ο Χασάν.

Το ξεκίνημα:

Άτονο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στο Φάληρο, με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να κάνει το παιχνίδι του όπως θα ήθελε ώστε να φτάσει στην εστία του Χουέστα, και τον Άρη από την άλλη πλευρά να αναζητεί μία καλή αντεπίθεση εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του πρώην ερυθρόλευκου, Γιάννη Φετφατζίδη για να απειλήσει. Αποτέλεσμα αυτών ήταν πολύ γρήγορα να “εξουδετερωθούν” τα ατού των δύο ομάδων και το πρώτο τέταρτο κύλησε πολύ ήρεμα δίχως καμία φάση.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 23ο λεπτό για να δούμε την πρώτη φάση του αγώνα. Κι αυτή ήταν από τον Γιάννη Φετφατζίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μία κακή εκτίμηση του Μιράντα και έφυγε τετ-α-τετ με τον Σα. Ο Έλληνας διεθνής σούταρε αλλά το πλασέ του ήταν πολύ κακό φεύγοντας σχεδόν παράλληλα με την εστία δίχως να ανησυχήσει τον Πορτογάλο πορτιέρο.

Οκτώ λεπτά για να “καθαρίζουμε”!

Η απάντηση του Ολυμπιακού δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη από ένα γκολ! Κι αυτό συνέβη! Στο 27′ ο Ομάρ έφυγε από δεξιά μετά από καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Φορτούνη, πέρασε παράλληλη μπαλιά για τον Μασούρα κι αυτός απλά την “φύσηξε” για να μπει στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ για τον εορτάζοντα Ολυμπιακό.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του πανηγυρικά με τον γνωστό… δαίμονα που λέγεται Ντάνιελ Ποντένσε!!! Ο Ποντένσε πήρε την μπάλα μετά από εκπληκτική αλλαγή πλευράς σε μπαλιά του Ομάρ από τα δεξιά, έφυγε από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο πλάσαρε εύστοχα τον Χουέστα για το 2-0! Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο χαλαρά όπως και το πρώτο. Με τον Ολυμπιακό ωστόσο να έχει τον “αέρα” των δύο τερμάτων και να μπορεί να ψάξει το τρίτο.

Γκολ εσείς; Γκολ κι εμείς!

Στο 74′ ο Άρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Σε μία αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μαρτίνεζ βρήκε την ευκαιρία να σουτάρει αφού απέφυγε και τον Ανδρούτσο για να κάνει το 2-1 για τον Άρη.

Ούτε ένα λεπτό σωστό δεν… χάρηκε ο Άρης το γεγονός ότι ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα από το 2-1, ο Ποντένσε βρέθηκε έξω από την περιοχή και με ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Χουέστα για το 3-1. Στο 90ο λεπτό, ο Γκερέρο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τα 94 κεράκια για τον εορτάζοντα Θρύλο, πετυχαίνοντας με κεφαλιά το 4-1.

Το 4-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα από το γήπεδο Καραϊσκάκη, σκορ που έγινε δεκτό με χειροκροτήματα και επευφημίες προς τους παίκτες του Ολυμπιακού από τον κόσμο. Έτσι λοιπόν, ο Ολυμπιακός έσβησε με τον καλύτερο τρόπο τα 94 κεράκια στην τούρτα των γενεθλίων του, γιορτάζοντας με τον κόσμο του μία πολύ ωραία νίκη επί του Άρη.

Οι ενδεκάδες:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (84′ Καμαρά), Γκιλιέρμε, Ομάρ, Μασούρας (70′ Ανδρούτσος), Χασάν (62′ Γκερέρο), Μεριά, Κούτρης, Μιράντα, Ποντένσε

Άρης (Σ. Παντελίδης): Χουέστα, Λάρσον, Γκαρθία, Βαλεριάνος, Γιουνές, Ματίλα, Φετφατζίδης (56′ Μαρτίνεζ), Σιώπης, Βελέζ, Κορχούτ, Ρόουζ