Φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι…

Ο πρωταθλητής Ελλάδας έδωσε μια μεγάλη «μάχη» στη Σμύρνη. Πιο συγκεκριμένα στο επαναληπτικό προημιτελικό του CEV Cup με την Αρκάς. Αλλά η τουρκική ομάδα ήταν καλύτερη, στις λεπτομέρειες, σε καίριους τομείς της αναμέτρησης. Έτσι κατάφερε να φτάσει σε μια «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ (25-23, 25-22, 25-21). Το αποτέλεσμα ήταν η πρόκρισή της στα ημιτελικά, καθώς στο κλειστό του Ρέντη ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 3-2 σετ. Όμως η ανωτερότητα των Τούρκων στο μπλοκ (10-3), σε ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή, αλλά τα λιγότερα λάθη τους, μέτρησαν καταλυτικά. Φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι.

Άδοξο φινάλε

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με 8-4, με άσσο του Παγένκ. Επίσης διατήρησε το +4 (7-11), με επίθεση του Ιντάλγκο. Στη συνέχεια, ο πρωταθλητής Ελλάδας ξέφυγε με +5 (8-13), μετά από χαμένη επίθεση της Αρκάς. Αλλά η τουρκική ομάδα μείωσε σε 10-13. Ακολούθως ο άσσος του Ιντάλγκο ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 5 (10-15)! Όμως ο σύλλογος της Σμύρνης πλησίασε στον πόντο (15-16). Κατόπιν ο Στερν κράτησε το Θρύλο μπροστά με 20-18, αλλά το ματς ήρθε ξανά στα ίσα (20-20). Έτσι με το σκορ ισόπαλο 23-23, το πρώτο σετ μπήκε στην τελική ευθεία. Με την επίθεση του Γκρόζερ και το μπλοκ του Κάρτεφ έγινε το 1-0 σετ με 25-23.

Στις λεπτομέρειες…

Το γρήγορο προβάδισμα της Αρκάς (5-1) έφερε το τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν (7-5). Μετά, ο άσσος του Παγένκ έφερε τη διαφορά στους 2 (12-10). Αργότερα με δύο σερί πόντους από τον Ιντάλγκο, με μπλοκ άουτ, έγινε το 13-13. Για να οδηγήσει ο Γερμανός ακραίος το Θρύλο στο προσπέρασμα (13-14). Ακολούθως η «μάχη» ήταν μεγάλη (15-15). Εντούτοις ορισμένα λάθη των «ερυθρόλευκων» έδωσαν… αέρα στην ομάδα της Σμύρνης (20-16). Όμως, με μπλοκ του Γκουσταβάο έγινε το 20-18. Επίσης ο Βραζιλιάνος ισοφάρισε 21-21 με τον ίδιο τρόπο! Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με το μπλοκ άουτ του Γιουτσέλ έκαναν το 2-0 σετ με 25-22.

Τέλος στο ευρωπαϊκό ταξίδι

Στην εκκίνηση του τρίτου σετ ο άσσος του Ιντάλγκο έκανε το 5-6. Μετά ήρθε το μπλοκ άουτ από τον Κουμεντάκη για το 9-10. Όμως η Αρκάς το… γύρισε (11-10). Στη συνέχεια, η διαφορά των Τούρκων πήγε στους 5 πόντους (17-12). Όμως ο Κουμεντάκης μείωσε σε 18-15, ενώ ο Γκουσταβάο έκανε το 18-16 και το 20-17. Με δύο διαδοχικά μπλοκ άουτ του Στερν, το σκορ έγινε 22-19. Επίσης, ο Σλοβένος διαγώνιος μείωσε σε 22-20! Αλλά στο τέλος, μετά το 23-23 με τον πρώτο χρόνο του Παγένκ, τα λάθη οδήγησαν στο 25-21 και το 3-0 σετ για την Αρκάς. Φινάλε στο ευρωπαϊκό ταξίδι.

Τα σετ 3-0 σε 82′: 25-23, 25-22, 25-21.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 25-22

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-21

**Οι πόντοι της Αρκάς προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΚΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γκλεν Χόαγκ): Μαντιράτσι 20 (18/30 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Μετίν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Σούμπασι 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Γκρόζερ 10 (7/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάρτεφ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Τοπμπασλί 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Καράτας (λ, 45% υπ. – 36% άριστες), Γιουτσέλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 6 (4/8 επ., 2 άσσοι), Στερν 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/12 επ., 30% υπ. – 20% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Ιντάλγκο 14 (11/27 επ., 3 άσσοι, 33% υπ. – 28% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 30% υπ. – 30% άριστες), Τζιάβρας (λ, 75% υπ. – 25% άριστες), Γκουσταβάο 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες).