ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Φινάλε με ήττα στην Οχρίδα

Το τελευταίο ματς του Ολυμπιακού στο τουρνουά στην Οχρίδα ήταν κόντρα στην πρωταθλήτρια της χώρας, Πέλιστερ. Αλλά ο Ολυμπιακός έκαναν αρκετά λάθη. Επίσης, είχε πολλές στιγμές αδράνειας στο ματς. Λοιπόν, τα δύο αυτά στοιχεία καθόρισα την έκβαση του ματς. Δηλαδή καθόρισαν το 30-27 υπέρ της ομάδας της γειτονικής χώρας. Φινάλε με ήττα στην Οχρίδα.

«Νεκρά» διαστήματα και λάθη

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον τελικό του τουρνουά «Κρστε Αντονόφσκι». Όμως δεν κατάφερε να το κρατήσει σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Μιας και μετά από την καλή εκκίνηση, είχε ένα «νεκρό» διάστημα. Έτσι, η ιδανική αρχή με Σάββα και Βίντα για το 5-2, δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Καθώς ο Παπαβασίλης έκανε το 6-4 και ο Βίντα ισοφάρισε 7-7.

Ωστόσο, εκεί χάθηκε η συγκέντρωση. Διότι έγιναν πολλά λάθη. Το αποτέλεσμα ήταν η Πέλιστερ να κάνει επί μέρους 7-1 για το υπέρ της 14-8! Αν και προσωρινά ο Θρύλος αντέδρασε με Τσιγαρίδα και Παπαβασίλη (10-14). Επιπλέον, από το 15-10 της Πέλιστερ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επί μέρους 4-1 και έκλεισαν το ημίχρονο στο -2 (14-16).

Ωστόσο, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός είχε ένα ακόμα «νεκρό» διάστημα. Για την ακρίβεια, η Πέλιστερ έκανε ένα γρήγορο 3-0 για να προηγηθεί 19-14! Πράγματι, επιθετικά οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν δυσκολίες. Καθώς έκαναν λάθη που έδωσαν εύκολα γκολ στην ομάδα της γειτονικής χώρας. Αλλά βρήκαν λύσεις με τον Τζηρά που «τράβηξε» το σκοράρισμα. Όμως, δεν μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τα 3 γκολ (18-21, 21-24).

Στη συνέχεια, αυτή πήγε ξανά στα 5 γκολ (22-27), αλλά ο Σλαβούλιτσα μείωσε ξανά στα 3 γκολ (24-27, 52’). Επιπρόσθετα, στα τελευταία λεπτά που ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πλησιάσει στα 2 γκολ (σκορ 25-28), έγινε λάθος στην επίθεση. Βέβαια μείωσε σε 27-29 με τον Σάββα, αλλά ήταν λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Έτσι, το ματς έληξε 30-27 για την Πέλιστερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 2, Βίντα 5, Τζίμπουλας 1, Βαμβακάρης, Παπαντωνόπουλος, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης, Σάββας 5.