ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Φινάλε με ήττα για την Γουλβς (video)

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού, στο τελευταίο ματς πριν τη ρεβάνς της 6ης Αυγούστου στο «Μολινό», ηττήθηκε 2-0 από την Τσέλσι.

Φινάλε της Premier League για φέτος με την Γουλβς, στο τελευταίο της ματς πριν τη ρεβάνς της 6ης Αυγούστου με τον Ολυμπιακό στο «Μολινό», να γνωρίζει την ήττα με 2-0 από την Τσέλσι στο Λονδίνο.

Η ομάδα του Νούν Εσπίριτο Σάντος «έμπλεξε» με αυτό το αποτέλεσμα. Κι αυτό διότι πλέον περιμένει τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, την 1η Αυγούστου, ανάμεσα σε Άρσεναλ και Τσέλσι. Χρειάζεται νίκη της ομάδας του Λάμπαρντ, αλλιώς θα μείνει εκτός Ευρώπης.

Ο Πορτογάλος τεχνικός της Γουλβς επέλεξε σχήματα 3-4-3 για την αναμέτρηση στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Με τον Ρουί Πατρίσιο στο τέρμα, στην άμυνα τριάδα με Μπολί, Κόαντι και Σάις. Στις δύο πτέρυγες οι Ντόχερτι (δεξιά) και Κάστρο (αριστερά), ενώ στον κεντρικό άξονα οι Ντέντοκερ και Νέβες. Στα άκρα ο Νέτο και ο Ζότα, ενώ στην κορυφή ο Ραούλ Χιμένες.

Η Γουλβς έδειξε να έχει διάθεση στο ματς, αλλά δεν απείλησε επιθετικά. Οι ευκαιρίες της ήταν λιγοστές στο ματς, με την Τσέλσι να αξιοποιεί τα λάθη που έκαναν  οι παίκτες του Νούνο Εσπίριτο Σάντο. Δύο φάσεις στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους και ισάριθμα γκολ.

Το πρώτο με την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάουντ στο 45’+1, ενώ το δεύτερο από τον Ζιρού με σουτ στο 45’+4. Με αυτό τον τρόπο η Τσέλσι «καθάρισε» το ματς και η Γουλβς έμπλεξε. Περιμένει αφενός τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας και εκεί ένα «δώρο» από την σημερινή της αντίπαλο κόντρα στην Άρσεναλ, αφετέρου το Europa League αν δεν πάρει το εισιτήριο από το πρωτάθλημα, για να αγωνίζεται και την επόμενη σεζόν στην Ευρώπη.

Ο Ντανιέλ Ποντένσε μπήκε στο ματς στο 59′ στη θέση του Ματ Ντόχερτι, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να ξαναμπεί στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος στο «Στάμφορντ Μπριτζ».