ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Φιλικό χρήσιμων συμπερασμάτων

Ένα ακόμα φιλικό προετοιμασίας για τη νέα σεζόν έδωσε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες αντιμετώπισαν με πολλές απουσίες την Ελευθερία Μοσχάτου. Γνωρίζοντας την φιλική ήττα με 68-58. Με τον Θάνο Νίκλα να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα. Αλλά και με πολύ υψηλή ένταση.

Για τον Θρύλο, δεν αγωνίστηκαν η Χριστινάκη, λόγω ενός μυϊκού τραυματισμού, η Μόρισον που αντιμετωπίζει ένα μικροπρόβλημα στο γόνατο και η Δίελλα που έχει ένα θέμα με τη μέση. Παράλληλα, η Βίτολα που αγωνίστηκε ταλαιπωρήθηκε τις προηγούμενες ημέρες από γαστρεντερίτιδα.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Ελευθερίας Μοσχάτου είναι πιο έτοιμη. Μιας και σε λίγες ημέρες δίνει το πρώτο της επίσημο ματς. Και μάλιστα ευρωπαϊκό. Ενώ στο συγκεκριμένο φιλικό ήταν και πολύ πιο εύστοχη από τον Ολυμπιακό.

Ο Θάνος Νίκλας από πλευράς ερυθρολεύκων έκανε αρκετές δοκιμές ενόψει της συνέχειας. Η οποία είναι με ένα ακόμα φιλικό ματς. Αυτή τη φορά στα Ιωάννινα. Με αντίπαλο τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Στις 17 Σεπτεμβρίου.

Η εικόνα του αγώνα:

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς, η Βίτολα έδωσε προβάδισμα +2 (5-7) στον Ολυμπιακό, ο οποίος προηγήθηκε με 9-8, στο 5:35, με κλέψιμο και καλάθι της Μπρουκ στον αιφνιδιασμό. Στο 3:40, η Καρλάφτη ισοφάρισε σε 12-12, με τρίποντο από τη γωνία, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-15. Στη δεύτερη περίοδο, η Μπρουκ μείωσε σε 23-19, με δύο διαδοχικά καλάθια (9:40, 9:10), με την Ελευθερία Μοσχάτου να φτάνει στο 28-21. Η Βίτολα μείωσε σε 30-25, με 2/2 βολές (1:05). Ενώ στα δύο δευτερόλεπτα, η Νικολοπούλου διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (33-27).

Το δεύτερο μέρος!

Με τρίποντο της Νικολοπούλου, στο 8:40 της τρίτης περιόδου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πλησίασαν στον πόντο (33-32). Με την Βίτολα να μειώνει σε 43-41, στο 3:10. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο πίσω με 51-41. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχες έφτασαν στο 67-51, με την Βίτολα να μειώνει σε 68-58 (0:13). Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το φιλικό.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 33-27, 51-41, 68-58