Φενέρμπαχτσε: Σπουδαίο διπλό στην Τραπεζούντα [vid]

Η αναμέτρηση της αντιπάλου του Ολυμπιακού, στην Τραπεζούντα, ήταν αποκαλυπτική. Μιας και ανέδειξε τόσο το θετικά όσο και τα αρνητικά στοιχεία της ομάδας του Ισμαήλ Καρτάλ. Φενέρμπαχτσε: Σπουδαίο διπλό στην Τραπεζούντα.

Διότι στο πρώτο μέρος έλεγξε το ματς, ενώ έδειξε πόσο κυνική ομάδα είναι. Μιας και με λιγοστές ευκαιρίες πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2-0. Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο αντιμετώπισε θέματα. Ειδικότερα έδειξε ανασταλτικές αδυναμίες, ενώ οι παίκτες της έκαναν «φτηνά» λάθη. Το αποτέλεσμα ήταν η ισοφάριση 2-2 για την Τραμπζονσπόρ (78′). Αλλά ο Μπατσουαγί αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή και στο 87′ πέτυχε το γκολ της νίκης (2-3). Αλλά έδειξε χαρακτήρα, καθώς πήρε αποτέλεσμα σε μια «καυτή» έδρα. Έτσι έμεινε στο -2 από την πρωτοπόρο Γαλατασαράι.

Έτσι έπαιξε η Φενέρμπαχτσε…

Ο Ισμαήλ Καρτάλ επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 για την αρχική ενδεκάδα της ομάδας του, στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Τραμπζονσπόρ. Πιο συγκεκριμένα, με τον Λιβάκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ. Στην άμυνα οι Οσαγί-Σαμουέλ, Αζίζ, Τζικού και Καντίογλου. Επίσης, στον κεντρικό άξονα οι Φρεντ και Γιουκσέκ. Ακόμα, τριάδα μεσοεπιθετικών με τους Καχβετσί, Σιμάνσκι και Τάντιτς, ενώ ο Τζέκο στην κορυφή της επίθεσης.

Γρήγορο προβάδισμα

Αν και οι φίλοι της ομάδας της Τραπεζούντας δημιούργησαν «καυτή» ατμόσφαιρα, η Φενέρμπαχτσε δεν επηρεάστηκε καθόλου. ΜΙας και έδειξε από το πρώτο λεπτό το πλάνο του Καρτάλ. Δηλαδή τα «καναρίνια» είχαν την κατοχή της μπάλας και έφεραν το ματς στα… μέτρα τους. Επιπλέον, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 13′ με το μακρινό σουτ του Φρεντ (σ.σ.: δοκάρι και μέσα, για το 0-1), μετά την μεταβίβαση του Τάντιτς. Διάστημα όπου η κατοχή της μπάλας ήταν σταθερά άνω του 60%. Επιπρόσθετα, στο 19′ άγγιξε η Φενέρμπαχτσε το 0-2. Ωστόσο ο Τσακόρ έκανε μεγάλη επέμβαση στην εκτέλεση φάουλ του Σιμάνσκι, ενώ ο Τάντιτς αστόχησε με κεφαλιά σε δεύτερο χρόνο!

Ιδανικό φινάλε στο πρώτο μέρος

Βέβαια, σταδιακά άλλαξε το μοτίβο του ματς. Καθώς η Τραμπζονσπόρ άρχισε να κρατά περισσότερα την μπάλα στα πόδια των παικτών της. Είναι χαρακτηριστικό πώς έκλεισε το πρώτο μέρος με κοντινά ποσοστά κατοχής της μπάλας (σ.σ.: 48%-52%). Όμως είχε μια ανούσια πρωτοβουλία. Διότι όλο αυτό δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Για την ακρίβεια ένα σουτ στο πρώτο 45λεπτο, χωρίς να βρει στόχο. Έτσι ο Λιβάκοβιτς έβγαλε ξεκούραστα το α’ ημίχρονο. Αντίθετα, η Φενέρμπαχτσε εξακολουθούσε να είναι επικίνδυνη. Για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις, στο 45’+4. Όταν ο Τάντιτς πάσαρε από τα αριστερά στον Φρεντ που μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων και πλάσαρε εύστοχα, για το 0-2. Φενέρμπαχτσε: Σπουδαίο διπλό στην Τραπεζούντα.

Έντονη πίεση και ισορροπία

Ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Καθώς η Φενέρμπαχτσε έχασε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Επίσης η Τραμπζονσπόρ πίεσε περισσότερο. Το αποτέλεσμα ήταν η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Conference League να κλειστεί. Τελικά το γκολ ήρθε στο 63′ για τους γηπεδούχους. Με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπάρντι, από πλάγια αριστερά. Με την μπάλα να πηγαίνει στο δεξί «παραθυράκι» του Λιβάκοβιτς. Ο Κροάτης γκολκίπερ αποσόβησε το 2-2 στο 74′, στο τετ-α-τετ με τον Πεπέ. Αλλά στο 75′ ο Τζικού έκανε πέναλτι στον Ντάνσβιλ. Κατά συνέπεια, ο Τρεζεγκέ ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» για το 2-2.

Μια φάση έφτανε για το «διπλό»

Επιπρόσθετα, το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ομάδα της Κωνσταντινούπολης ήταν πώς έχασε την ηρεμία που είχε στο παιχνίδι της. Ακόμα το πρέσινγκ, ψηλά, της ομάδας της Τραπεζούντας δημιούργησε πολλά θέματα. Ακόμα, η Φενέρμπαχτσε έχασε το κέντρο. Πράγματι, οι αριθμοί το επιβεβαιώνουν, διότι οι γηπεδούχοι πήραν υπέρ τους, την κατοχή της μπάλας. Όμως, η διπλή αλλαγή του Καρτάλ στο 83′ αποδείχθηκε «χρυσή».

Έβγαλε από το ματς τους Τζέκο και Σιμάνσκι και πέρασε μέσα τους Μπατσουαγί και Ντουρσούν. Οι δύο τους συνεργάστηκαν στο 87′. Σέντρα από τα αριστερά, κεφαλιά-πάσα του πρώτου και τελείωμα του Βέλγου επιθετικού στο δεύτερο δοκάρι, για το 2-3! Ωστόσο, χρειάστηκε μια σημαντική επέμβαση του Λιβάκοβιτς στο 99′ για να κρατήσει το τρίποντο. Φενέρμπαχτσε: Σπουδαίο διπλό στην Τραπεζούντα.