Εύκολο πέρασμα από την Πολίχνη

Αν και στο ματς με τον Πήγασο δεν αγωνίστηκε ο Σαλβαδόρ Ιντάλγκο που δεν ακολούθησε την αποστολή, ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε. Ήταν σοβαρός στην αναμέτρηση της Θεσσαλονίκης. Με κορυφαίο τον Κουμεντάκη (18π.) νίκησε 3-0 σετ και συνέχισε το νικηφόρο του σερί στην Volley League. Παράλληλα, χρειάστηκε μόλις 79 λεπτά, χωρίς να καταναλώσει μεγάλη ενέργεια ενόψει της ρεβάνς του Challenge Cup με τον Παναθηναϊκό (15/2). Εύκολο πέρασμα από την Πολίχνη

Βγήκαν μπροστά οι ακραίοι

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά το πρώτο σετ. Άσσος του Κουμεντάκη (0-2), πόντος του Παγένκ (3-6) και πρώτος χρόνος του Λινάρδου (6-8). Όμως κάπου εκεί χάθηκε η συνοχή. Λάθη στο μπλοκ-άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Έτσι, η ομάδα της Πολίχνης γύρισε το ματς και προηγήθηκε 12-10, αλλά και 16-13 με τον Μπαρέτο. Το πλασέ του Τράβιτσα έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση του Θρύλου. Κομβικοί ήταν οι δύο ακραίοι, Δαλακούρας (6π.) και Κουμεντάκης (5π.). Ο πρώτος συνέβαλλε στο σερί 3-0 του Ολυμπιακού για το προβάδισμα 20-19, ενώ πήρε άλλους δύο διαδοχικούς πόντους (20-22). Μετά ανέλαβε δράση ο δεύτερος, ο οποίος με πάιπ και δύο ακόμη επιθέσεις, διαμόρφωσε το 22-25.

Με επίθεση και μπλοκ

Αν και το 65% στην επίθεση, στο πρώτο σετ, ήταν καλή επίδοση για τον Ολυμπιακό, το 70% του δεύτερου ήταν ακόμη καλύτερο. Η μεγάλη διαφορά ήταν η άνοδος της απόδοσης του Στερν. Ο Σλοβένιος διαγώνιος έδωσε 8 πόντους με 7/7 επιθέσεις. Επιπλέον, ο Κουμεντάκης συνέχισε να δίνει αρκετούς πόντους. Ο Στερν έκανε το 4-7 και το 5-8. Στη συνέχεια, με άσσο του Δαλακούρα έγινε το 6-11. Μετά, με το μπλοκ του Γκουσταβάο η διαφορά πήρε στο +6 (14-8) και έμεινε ως το 17-11. Αν και ο Πήγασος πλησίασε στους 2 (16-18), ο Θρύλος ήταν αποτελεσματικός. Με δύο διαδοχικά μπλοκ από Κουμεντάκη και Γκουσταβάο ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (18-24)  για να πάρει το σετ με 25-19 για το 0-2.

Εύκολο πέρασμα

Ούτε στο τρίτο σετ άλλαξε κάτι. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» επέδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα ως το φινάλε του ματς. Διότι ο Κουμεντάκης συνέχισε να είναι σε καλή ημέρα. Αλλά, πάνω από όλα, ιδιαίτερα αποτελεσματικός. Με δικό του πόντο έγινε το 5-7. Αν και ο Στερν έδωσε…αέρα 3 πόντων (7-10) στον Θρύλο, ο μαχητικός Πήγασος ισοφάρισε 10-10. Στη συνέχεια, το ματς πήγε πόντο-πόντο ως το 13-13. Διότι σε εκείνο το σημείο, ο Κουμεντάκης και ο Δαλακούρας τελείωσαν τις φάσεις. Επίσης και ο Παγένκ τέλειωσε τις φάσεις. Έτσι, το σετ έληξε με 25-20, με το μπλοκ του Ραφαήλ, για το τελικό. Εύκολο πέρασμα από την Πολίχνη.

Τα σετ 0-3 σε 1.19: 22-25, 19-25, 20-25

• 1ο σετ: 6-8, 16-13, 20-21, 22-25
  • 2ο σετ: 5-8, 10-16, 17-21, 19-25
  • 3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 20-25

** Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 2 άσσους, 39 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Μπαρέτο 7 (7/14 επ., 85% υπ. – 62% άριστες), Μαυροβουνιώτης 5 (5/13 επ., 70% υπ. – 48% άριστες), Μίλης 21 (18/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Κανέλος 3 (3/7 επ.) / Μπουράκης (λ. 62% υπ. – 50% άριστες), Μιτ 1 (1/3επ., 40% υπ. – 40% άριστες), Τσιράκης, Χήρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι):  Παγένκ 11 (7/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στερν 13 (12/18 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (14/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 43% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/2. επ.), Δαλακούρας 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 40% άριστες), Λινάρδος 1 (1/1 επ.) / Τζιάβρας (λ., 70% υπ. – 60% άριστες), Κομητούδης, Γκουσταβάο 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ), Ζουπάνι, Κολτσιάκης.