Έχασε στις λεπτομέρειες

Ήττα για τον Ολυμπιακό στο ματς με τον Φοίνικα στο Ρέντη. Ήττα στη «ρώσικη ρουλέτα» του τάι μπρέικ. Ήττα σε ένα ματς που οι πρωταθλητές άγγιξαν την ανατροπή από το 1-2 σετ. Είχαν δύο ματς μπολ στο τάι μπρέικ. Αλλά εκεί δεν είχαν καθαρό μυαλό, δεν τελείωσαν τις φάσεις και τελικά οι Συριανοί το πήραν με 20-18, νικώντας μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-2 σετ. Έχασε στις λεπτομέρειες.

Τον μπλόκαρε ο Φοίνικας

Πάλι το ίδιο… έργο θεατές για μια ακόμα φορά. Μετά τον τελικό του Super Cup όπου οι νησιώτες είχαν κάνει ζημιά στους πρωταθλητές με το μπλοκ, το ίδιο έγινε και στο πρώτο σετ του ματς για την 10η αγωνιστική της Volley League. Οι Συριανοί είχαν 5 μπλοκ, ο Θρύλος κανένα! Επίσης 2 άσσους (σ.σ.: κανένα ο Ολυμπιακός). Και κακή υποδοχή καθώς ο Στερν πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 13-11 και κατάφερε να οδηγήσει τον Φοίνικα σε σερί 10-0, για να προηγηθεί με 21-13. Για να πάρουν οι φιλοξενούμενοι το σετ με 25-17 και να προηγηθούν 1-0.

Η καρδιά του πρωταθλητή

Το δεύτερο σετ ήταν συναρπαστικό. Η μεγάλη διαφορά, όμως, ήταν η απόδοση των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο στο σερβίς. Με αποτέλεσμα να πάρει 4 άσσους σε αυτό το σετ. Με Παγένκ, Μιγιαήλοβιτς, Πέριτς και Ζουπάνι. Δεύτερο στοιχείο το γεγονός ότι οι Συριανοί δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί στο μπλοκ. Ένα μπλοκ, για τον Ολυμπιακό. Και τί μπλοκ! Μονό του Προύσαλη στον Τζούριτς. Το σερβίς των πρωταθλητών δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή του Φοίνικα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν διπλάσιους πόντους από λάθη (12 με 6). Με καθαρό μυαλό στην τελική ευθεία και τον πόντο του Ανδρεάδη έγινε το 25-23 για το 1-1 στα σετ.

Χωρίς βοήθεια από τους ακραίους

Το τρίτο σετ ήταν εξίσου ανοικτό. Οι δύο ομάδες το διεκδίκησαν με αξιώσεις. Αλλά στα καθοριστικά σημεία ο μεν Στερν τελείωσε τις φάσεις, οι δε Μιγιαήλοβιτς και Πέριτς έκανε το ακριβώς αντίθετο. Όσο και αν πάλευε ο Ζουπάνι, έδειχνε απελπιστικά μόνος επιθετικά. Οι Συριανοί είχαν επιθετική πολυφωνία και με Μιχάλοβιτς και Φράγκο, αλλά και τους κεντρικούς τους. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα (11-9), αλλά με σερί 4-0 ο Φοίνικας βρέθηκε στο 13-11 και λίγο αργότερα στο 19-16. Ο Ζουπάνι έφερε μπροστά το Θρύλο (21-20), αλλά το μπλοκ για τους νησιώτες έκανε τη διαφορά για το 23-25 και το 1-2 στα σετ. Έχασε στις λεπτομέρειες.

Ανεβασμένος επιθετικά

Οι πρωταθλητές με τρεις άσσους του Ζουπάνι και εντυπωσιακή δουλειά από τον διεθνή διαγώνιο, από το σερβίς, ξέφυγαν στο σκορ. Το ματς από το 2-1 υπέρ του έφτασε στο 9-1! Παράλληλα, έκαναν καλή δουλειά και στο μπλοκ, στο ίδιο διάστημα Οι Συριανοί αντέδρασαν εν μέρει. Μείωσαν σε 9-5, αλλά ο Ζουπάνι είχε βρει ρυθμό και έδινε πόντους στην επίθεση (15-9). Επιθετικά μπήκε στην εξίσωση και ο Παγένκ (18-12). Ο Φοίνικας με σερί 3-0 πλησίασε (19-15), αλλά ο Παγένκ ήταν εκεί (20-15). Η διαφορά διατηρήθηκε με τον πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη (23-17) και με μπλοκ του Παγένκ έγινε το 25-18. Ισοπαλία 2-2 στα σετ και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στιγμές αδράνειας

Το τάι μπρέικ, αν και σετ των 15 πόντων, χρειάστηκε 20 για να κριθεί. Η ομάδα του Τζουλιάνι κατάφερε με δύο πόντους του Ζουπάνι να αποκτά σημαντικό προβάδισμα (7-5). Όμως, ο Μιγιαήλοβιτς σε καίρια σημεία δεν τελείωσε τις φάσεις (σ.σ.: στο 8-7, στο 11-11 και στο 16-16). Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω σε 12-11, αντέδρασε. Με τον εκπληκτικό Παγένκ που πήρε καθοριστικούς πόντους, αλλά και τον Πέριτς είχε δύο ματς μπολ (14-13 και 16-15). Δεν τα αξιοποίησε. Ο Φοίνικας από την πλευρά του είχε τρία χαμένα, αλλά στο τέταρτο ο Τζούριτς έδωσε τον πόντο, διαμόρφωσε το 18-20 και ο Φοίνικας πήρε το ματς με 3-2 σετ. Έχασε στις λεπτομέρειες.

Τα σετ σε 2.06: 17-25 (21′), 25-23 (28′), 23-25 (28′), 25-18 (24′), 18-20 (25′)

1ο σετ: 8-6, 13-16, 13-21, 17-25

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-20, 23-25

4ο σετ: 8-1, 16-11, 21-15, 25-18

5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 18-20

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων, ενώ του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.