Έτσι ΝΙΚΑΕΙ ο Πρωταθλητής

Με ψυχή και καρδιά ΛΙΟΝΤΑΡΙΟΥ, ο Ολυμπιακός πήρε και τον δεύτερο τελικό της Basket League. Κατά συνέπεια έκανε το 2-0 μετά το 92-86. Επομένως είναι μια νίκη μακριά από το τρίτο σερί πρωτάθλημα και νταμπλ! Καθώς οι παικταράδες του Μπαρτζώκα τα έδωσαν όλα. Κανείς δεν υστέρησε, ωστόσο πέντε ήταν διψήφιοι. Πιο συγκεκριμένα, οι Γκος (19π), Μιλουτίνοφ (17π. 9ρ.), Κάνααν (16π.), Πίτερς (15π.) και Παπανικολάου (11π.). Άρα ο Θρύλος μπορεί τη Δευτέρα 10 Ιουνίου (21:15) να τελειώσει τη σειρά μέσα στο ΟΑΚΑ. Έτσι ΝΙΚΑΕΙ ο Πρωταθλητής.

• Ο MVP: Αϊζάια Κάνααν. Ο Αμερικανός έβαλε 16 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, από το σημείο που ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Θρύλος είχε 16-3 πόντους από δεύτερες επιθέσεις στο δεύτερο μισό του ματς, αν και πήρε 2 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο φόργουορντ του ΠΑΟ είχε μόλις 2/6 σουτ και στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε… απαρατήρητος.
  • THE POINT: Αν και οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν ίδιο αριθμό λαθών (14 με 13), ο Θρύλος πήρε +8 πόντους (25-17) από αυτά.

Στιγμές αδράνειας

Πράγματι, ο δεύτερος τελικός ήταν ματς για γερά νεύρα. Μιας και ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Σλούκα (5π.) και τα μακρινά σουτ (2/2τρ.) για το 2-8 (3′). Αλλά ο Θρύλος «απάντησε» με το ίδιο τρόπο. Παπανικολάου και Πίτερς έκαναν το 8-8 (4′). Επίσης, με τις βολές του Πίτερς ο Θρύλος προσπέρασε 12-10 (5′). Ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν καλά ποσοστά σε δίποντα (5/8) και τρίποντα (4/8). Επιπλέον, η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν άστοχη από μακριά (2/7τρ.), ενώ έκανε και 3 λάθη. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 17-24 (52”). Αλλά ο Γκος στο φινάλε έριξε τη διαφορά στο σουτ (21-24).

Καλύτερη άμυνα

Όμως στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, εν τη απουσία του Μιλουτίνοφ από την πεντάδα, ο Λεσόρ βρήκε χώρο δράση. Για το 26-29 (14′). Αλλά και ο Ολυμπιακός είχε παίκτες που βγήκαν μπροστά. Διότι και ο Πετρούσεφ και ο Γκος ήταν αυτοί που κράτησαν το Θρύλο στο ματς. Ειδικότερα μετά 28-36 με τον Ναν (16′). Ωστόσο ήταν το διάστημα που η άμυνα των πρωταθλητών απέδωσε καλύτερα. Αξίζει να σημειωθεί πώς έκαναν σερί 10-0 με τρίποντα από ΜακΚίσικ και Γκος, για το 38-36 (19′). Βέβαια, ένα ακόμα «πράσινο» τρίποντο από τον Γκριγκόνις, διαμόρφωσε το 38-39 του ημιχρόνου. Επίσης, ένα δεκάλεπτο που τα λάθη ήταν 3-5!

«Ερυθρόλευκο» πάθος

Βέβαια το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Ναν να αποτελεί τον πόλο επίθεση των «πράσινων» για το 41-43 (22′). Όμως μια διακοπή από τους διαιτητής για τα συνθήματα κατά του προκλητικού Σλούκα, λειτούργησε ευεργετικά για το Θρύλο. Καθώς όλο αυτό το σκηνικό «ξύπνησε» τον Κάνααν. Πιο συγκεκριμένα, ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 9 σερί, με 2 τρίποντα για το 50-43 (23′). Ειδικότερα, το πάθος των παικτών του Μπαρτζώκα ξεχείλιζε. Για την ακρίβεια μεγάλη δουλειά στην άμυνα, σωστές επιλογές στην επίθεση και επί μέρους 19-3. Για να βρεθεί ο Ολυμπιακός με τα δύο τρίποντα από Παπανικολάου και Γουόκαπ στο +14 (60-46). Όμως, ο ΠΑΟ «απάντησε» σε σερί 6-0 για το 60-52 (29′). Στη συνέχεια, το δεκάλεπτο έκλεισε 62-55. Επίσης, ο Θρύλος έβαλε όσα τρίποντα είχε βάλει στο πρώτο ημίχρονο.

Νίκησε ξανά ο Πρωταθλητής

Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το γεγονός πώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς. Καθώς η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε κατάθεση ψυχής στο παρκέ του ΣΕΦ. Επιπρόσθετα, όλοι έβαλαν το λιθαράκι τους. Δηλαδή και ο Μιλουτίνοφ και ο Πίτερς και ο Γκος. Έτσι, ο τελευταίος έκανε το 70-60 (33′), για να καρφώσει ο Πετρούσεφ για το 74-62 (34′). Παρόλα αυτά ο Ναν και ο Λεσόρ κράτησαν τον ΠΑΟ μέσα στο ματς (78-72, 36′). Μετά «μίλησαν» από τα 6,75μ. ο Κάνααν (82-74, 2:46) και ο Γκος (85-76, 2:08). Ωστόσο ο Αταμάν άλλη μια φορά θέλησε να γίνει… πρωταγωνιστής. Καθώς αποβλήθηκε στα 38,2”. Μετά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ψύχραιμοι στις βολές και επικράτησαν τελικά 92-86. Έτσι ΝΙΚΑΕΙ ο Πρωταθλητής.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.