ΠΟΛΟ

Η εθνική Γυναικών στα ημιτελικά

Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο Αϊντχόφεν, πέρασε η ελληνική ομάδα. Καθώς η εθνική της Αλεξίας Καμμένου νίκησε 15-7 τη Γαλλία στα προημιτελικά. Έτσι πήρε το εισιτήρια για την 4άδα όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία. Αλλά παράλληλα και το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο στη Ντόχα, τον Φεβρουάριο. Η εθνική Γυναικών στα ημιτελικά.

Μεγάλη πρόκριση

Τρία σε ένα για την εθνική πόλο Γυναικών. Νίκησε 15-7 στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τη Γαλλία. Πέρασε στην 4άδα και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τον τελικό κόντρα στην Ισπανία (11/1, 20:00). Ακόμα έχει την ευκαιρία να πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, το καλοκαίρι του 2024. Όπως και να πάρει ένα μετάλλιο στο τουρνουά που συμμετέχει, στο Αϊντχόφεν.

Στα ημιτελικά η εθνική Γυναικών

Η Ελλάδα έκανε το τέλειο ξεκίνημα καθώς προηγήθηκε 3-0. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μιας και έκανε 10 λεπτά να σκοράρει. Έτσι, η Γαλλία το εκμεταλλεύτηκε και προσπέρασε 4-3 και 5-4. Η Εθνική, όμως, ξεκίνησε πριν τη λήξη του ημιχρόνου την αντεπίθεση. Ειδικότερα με τα γκολ από τις Στεφανία Σάντα και  Ειρήνη Νίνου προηγήθηκε 6-5 στο ημίχρονο. Επιπλέον, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρέθηκε στο +5, 10-5, με σερί 6-0. Αν και η Γαλλία μείωσε 10-6, τα κορίτσια της ελληνικής ομάδας έκαναν ό,τι έπρεπε και επικράτησαν τελικά 15-7. Η εθνική Γυναικών στα ημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-4, 4-1, 5-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 4, Σάντα 1, Γιαννοπούλου 2, Τορνάρου, Σταματοπούλου.

ΓΑΛΛΙΑ (Τεό Λοράντος): Ρικράβ, Αντρέ, Αρντί, Μπουλουμπακτσί 1, Ζιλέ 1, Χέρτζκα, Νταλουί 1, Μπατού 1, Βερνού, Ραντοσάβλιεβιτς 1, Ρασπό, Νταουλέ 2, Μαρτινό-Περέ.