Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις η «Φενέρ»

Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού έσωσε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο μέχρι το 85’ και έφτασε στο 2-2 κόντρα στη Καϊσέρισπορ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πάνεαλτι του Οζίλ στο 99′.

Χαρακτήρα και σφυγμό στα τελευταία λεπτά της εντός έδρας αναμέτρησης με την Καϊσερισπόρ έβγαλε η Φενέρμπαχτσε σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2 12η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος!
Σε μία αναμέτρηση όπου τα είχε όλα, η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League πήρε στο τέλος αυτό που δικαιούταν με βάση την εικόνα του ματς καθώς ούτε λίγο ούτε πολύ είχε… τέσσερα δοκάρια!
Οι φιλοξενούμενοι .. σόκαραν το «Σουκρού Σαράτσογλου ανοίγοντας το σκορ στο 39’ με το παρθενικό φετινό γκολ του Δημήτρη Κολοβέτσιο να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά το πρώτο του γκολ στη φετινή σεζόν! Και ενώ νωρίτερα τα «καναρίνια» είχαν αστοχήσει σε πέναλτι, με τον Καχβετσί να σημαδεύει το δοκάρι από τα έντεκα βήματα.
Στο δεύτερο μέρος και υπό το φάσμας μιας οδυνηρής εντός έδρα ςήττας η Φενέρμπαχτσε ανέβασε την απόδοσή της, όμως στάθηκε εξαιρετικά άτυχη αφού τόσο η προσπάθεια του Μαρσέλ Τισεράν στο 52′, όσο και εκείνες των Πέλκα και Μπερίσα στο 68′ και 78′ αντίστοιχα σταμάτησαν στο δοκάρι! Μάλιστα, η Καϊσέρισπορ στο 61′ έφτασε στο 0-2 κόντρα στη ροή του αγώνα με κοντινή προβολή του Γκαβράνοβιτς.
Παρά την… γκίνια, η «Φενέρ» δεν τα παράτησε και αφού μείωσε στο 85′ με τον Ζάιτς, στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οζίλ ευστόχησε σε πέναλτι για το τελικό 2-2!