ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ερυθρόλευκο προβάδισμα κόντρα σε όλους

Αν και το ματς κράτησε 70 λεπτά, ωστόσο η ουσία είναι μία. Δηλαδή ο Θρύλος έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών. Καθώς επικράτησε 24-22 της ΑΕΚ, στον τρίτο τελικό που έγινε στη Νίκαια. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, όλα ξεκαθάρισαν στο έξτρα δεκάλεπτο. Μιας και στην κανονική διάρκεια, ο τρίτος τελικός της Handball Premier έληξε ισόπαλος 21-21. Όμως στην παράταση, κόντρα σε όλους τους αντιπάλους που βρήκε στο δρόμο του, ο Ολυμπιακός έδειξε το μέταλλό του. Άρα τώρα μπορεί την Πέμπτη, στον κεκλεισμένων των θυρών τέταρτο τελικό, στην έδρα της ΑΕΚ, να τελειώσει το πρωτάθλημα. Ερυθρόλευκο προβάδισμα κόντρα σε όλους.

• Ο MVP: Δημήτρης Τζηράς. Σπουδαία εμφάνιση από τον διεθνή δεξιό εξτρέμ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στον τρίτο τελικό.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα που έπαιξαν οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 41′, όταν και δέχθηκαν μόνο 5 γκολ, αλλά και στην παράταση.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Άρθουρ Μίλερ. Ο Γάλλος αριστερός ίντερ δεν βοήθησε σε κανένα σημείο επιθετικά και τελείωσε το ματς με ένα γκολ!
  • THE POINT: Κομβικοί οι δύο γκολκίπερ του Θρύλου, ειδικά ο Κοτανίδης στα τελευταία λεπτά του τρίτου τελικού, αλλά και την παράταση.

Ερυθρόλευκοι και κιτρινόμαυροι σε «μάχη»!

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο κλειστό της Νίκαιας, κατά τη διάρκεια του τρίτου τελικού της Handball Premier. Καθώς και οι δύο ομάδες είχαν τα ηνία στο σκορ. Ειδικότερα, ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά με 2-1 με τον Τζηρά (2:20). Ωστόσο μετά το 3-2 με τον Κανδφύλα (7:20), η ΑΕΚ προσπέρασε 5-3. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 5-5 (Σάββας, 12:34) και 7-7 (Τζηράς, 18:05). Μετά πήραν… κεφάλι στο σκορ (8-7) με τον Παπαβασίλη (22:24), όπως και με τον Τζηρά (10-9, 26:50). Όμως πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ (10-11).

Κόντρα σε όλους και σε όλα!

Έτσι, ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά (12-11) με το γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα (32:48). Όμως η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 14-15 (39:00). Κατόπιν, ο Θρύλος «απάντησε» με σερί 3-0 για το 18-16 (43:13) με τα τέρματα των Σλίσκοβιτς, Κανδύλα και Τζηρά. Ύστερα, από το 19-17 με τον Σλίσκοβιτς (46:42) το σκορ έγινε 19-20 (52:12). Μετά ο Παπαβασίλης (52:54) και ο Πασσιάς (54:02) έκαναν το 21-20. Στη συνέχεια, δεν δόθηκε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Πασσιά (56:15)! Ειδικότερα μια φάση καθοριστική! Για να γίνει το 21-21 με το πέναλτι του Μαντάλινιτς (58:15). Δεν άλλαξε κάτι και ο τρίτος τελικός πήγε στην παράταση.

Πήρε προβάδισμα στους τελικούς

Επιπλέον, στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης οι Σάββας (62:18) και Μοντόρο (63:55) έδωσαν… αέρα 2 τερμάτων στον Ολυμπιακό. Ακόμα, η άμυνα συνέχισε την πολύ καλή δουλειά. Έπειτα, ο Σάββας έκανε το 24-21 (66:40). Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ μείωσε 24-22 με τον Μαντάλινιτς (67:21). Ακολούθως υπήρξε μεγάλη νευρικότητα και από τις δύο ομάδες, ειδικά από τον Ολυμπιακό που είχε δύο δοκάρια. Όταν ο Κοτανίδης έκανε την τελευταία του επέμβαση (69:44), ο τρίτος τελικός έριξε τους τίτλους του… τέλους! Ερυθρόλευκο προβάδισμα κόντρα σε όλους.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8, 10-11 (ημχ), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.α.), 23-21, 24-22.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 3.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τικ, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 8,  Μάλλιος, Τέπερ, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς 1, Μίλερ 1, Σάλεμ, Λέμος 3, Κεδέρης.

• Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 0/1-2/2.