ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ερυθρόλευκο πρώτο βήμα (pic)

Με το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο όμιλο της Euroleague ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες επικράτησαν με 13-8 της Μεντιτεράνι στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι άμυνες των δυο ομάδων είχαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Ιωάννα Σταματοπούλου, να πραγματοποιεί διαδοχικές εξαιρετικές επεμβάσεις. Η Αλεξάνδρα Ασημάκη άνοιξε το σκορ, στο 5:05, από τη θέση του φουνταριστού μετά από ασίστ της Αβραμίδου. Η Σταματοπούλου, με νέα απόκρουση κρατάει ανέπαφη την «ερυθρόλευκη» εστία, η οποία παραβιάστηκε στο 1:34, για το 1-1. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, με την Ελευθεριάδου, για το 2-1, στο 1:06. Η Κίρα Κρίστμας σημείωσε το πρώτο της γκολ με το «ερυθρόλευκο» σκουφάκι, για το 3-1, ακριβώς στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και η Κρίστμας, με άπιαστο σουτ, ανεβάζει τη διαφορά στο συν τρία (4-1, στο 5:26). Η Ισπανική ομάδα μείωσε σε 4-3, δυο λεπτά πριν την λήξη της δεύτερης περιόδου, για να απαντήσει η Μαργαρίτα Πλευρίτου, κάνοντας το 5-3. Η άμυνα βγήκε για τον Ολυμπιακό στον παίκτη λιγότερο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 5-3.

Η Σταματοπούλου συνεχίζει την εξαιρετική εμφάνιση και στην επίθεση η Ασημάκη, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ, ανεβάζει το δείκτη του σκορ, στο 6-3, για τον Ολυμπιακό. Για πρώτη φορά η διαφορά στα τέσσερα τέρματα, με την Ελευθεριάδου να σκοράρει για το 7-3, μετά από ασίστ της Ασημάκη. Το σερί των «ερυθρολεύκων» διευρύνεται στο 4-0, με τις Μαργαρίτα Πλευρίτου και Χριστίνα Τσουκαλά, για το 9-3 στο 3:12 του τρίτου οκταλέπτου. Το σουτ της Βάσως Πλευρίτου σταματάει στο δοκάρι και στην επαναφορά η Μυριοκεφαλιτάκη, με γυριστό, διαμορφώνει το 11-4, που ήταν και ο σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Με τη διαφορά στο συν επτά, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που κατάφερε η Ισπανική ομάδα ήταν να μειώσε σε 11-6 δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Η Κρίστμας σκόραρε για τρίτη φορά και διαμόρφωσε το τελικό 13-8.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Κίρα Κρίστμας με τρία γκολ και ακολούθησαν Ασημάκη, Μαργαρίτα Πλευρίτου και Ελευθεριάδου που σημείωσαν από δυο.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-2, 6-1, 2-4,
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κρίστμας 3, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 2, Δούλη 1, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου

Μεντιτεράνι : Ρούτγκερς, Ντουράν, Ντίαζ, Μπλάκερ, Τόχα 2, Πλάτς, Εσπάρ, Ταράγκο 5, Σέτο, Νταλμάς 1, Ούνγκρια, Λιζότ, Τρόγιαν