ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ερυθρόλευκο 11Χ11 στην Α1

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού συνέχισαν την εξαιρετική τους πορεία στο πρωτάθλημα. Το μεσημέρι του Σαββάτου νίκησαν 81-74 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου, στο ΣΕΦ. Με την Σταμάτη να οδηγεί στο σκοράρισμα (24π. με 6/9 τρ.) και την Σουκ να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. «Γεμάτη» η στατιστική για Αγιούσο (7π., 7ρ., 7ασ.) και της Νικολοπούλου (6π., 6ρ., 9ασ.). Ερυθρόλευκο 11Χ11 στην Α1.

Έλλειψη συγκέντρωσης

Νευρική αρχή για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο ματς. Καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν κάνει ήδη τρία λάθη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 4′ (8-7), αλλά εκεί το πρώτο τρίποντο του Θρύλου με τη Σπυριδοπούλου έκανε το 11-7 (5′). Ένα ακόμα καλάθι της διεθνούς φόργουορντ διαμόρφωσε το 17-14, αλλά οι κακές επιθετικές επιλογές επέτρεψαν στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου να προηγηθεί 20-17, με σερί 6-0 και να κλείσει την περίοδο με σκορ 23-21 μετά το έμμεσο τρίποντο της Γουέλς. Τα 3 κοψίματα της Μόρις για την ομάδα του Αγίου Δημητρίου, που είχε και 3 επιθετικά ριμπάουντ, μαζί με το 1/5 τρίποντα του Ολυμπιακού τα «λένε» όλα.

Με αρχή την άμυνα

Η χαλαρή προσέγγιση στο ματς φάνηκε και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου. Έβαλε δύο τρίποντα ο Ολυμπιακός με την Σταμάτη, απάντησε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου με Γουέλς και Γκριτζά. Με αποτέλεσμα στο 14′ το σκορ να είναι 28-29. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» εξακολουθούσαν να έχουν περισσότερα λάθη από τις φιλοξενούμενες (σ.σ.: 5 με 4). Αλλά η Σταμάτη (11π.) με 3/4 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο ως το 16′, έφερε τον Θρύλο στο +4 (35-31). Η ομάδα του Ζίμπαρτς βελτιώθηκε αμυντικά, κράτησε τις φιλοξενούμενες χωρίς σκορ για τρία λεπτά και με την Σουκ (14π.) να πετυχαίνει 8 σερί πόντους, βρέθηκε στο 43-33 (19′), για να λήξει το ημίχρονο 45-38.

Επιθετικό πρόβλημα

Οι δύο γκαρντ του Θρύλου, η Σύρρα με την Αγιούσο, ήταν αυτές που βοήθησαν επιθετικά στα πρώτα 4′ της τρίτης περιόδου. Με την Ελληνίδα να πετυχαίνει 6 πόντους, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +10 (53-43) στο 14′. Η ομάδα της Δάφνης δεν έχασε την επαφή με το σκορ. Όμως, με το δίποντο της Σπυριδοπούλου ξέφυγε με 11 (57-46) στο 27′. Το έμμεσο τρίποντο της Καραλή κατέβασε τη διαφορά στους 5 (60-55) στο 29′. Έτσι έκλεισε η περίοδος, το επί μέρους σκορ της οποίας ήταν 17-15 για την ομάδα του Αγίου Δημητρίου.

Ερυθρόλευκο 11Χ11

Το γρήγορο 5-0 με Σταμάτη και Σουκ έφερε ξανά τη διαφορά στους 10 (65-55) στο 31′. Η Σταμάτη συνέχισε να δίνει λύσεις επιθετικά (67-60, 33′), αλλά η Καραλή έφερε τη Δάφνη στο -3 (67-64, 34′). Η αστοχία χαρακτήρισε το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Με αποτέλεσμα να μην μπορεί να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας. Το προβάδισμα του Θρύλου κυμαίνονταν μεταξύ 3 και 5 πόντων. Αγιούσο και Νικολοπούλου έδωσαν… αέρα 7 πόντων (75-68, 39′). Έτσι, το τρίποντο της Σταμάτη στα 35” με το οποίο έγινε το 78-71 «κλείδωσε» τη νίκη του Ολυμπιακού, ενώ η αρχηγός του Ολυμπιακού με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 81-74. Ερυθρόλευκο 11Χ11 στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-38, 60-55, 81-74.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.