«Ερυθρόλευκη» βόλτα στο Αιγάλεω

Πρώτη εκτός έδρας νίκη φέτος για την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν από το Αιγάλεω. Νίκησαν 3-0 σετ (25-19, 25-21, 25-16) την τοπική ομάδα και έφτασαν τις 3 νίκες σε 4 ματς. Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν καθοριστικό στοιχείο για την έκβασή του, μιας και οι κοπέλες του Μιτσέλι δεν φόρτσαραν στον 100%. «Ερυθρόλευκη» βόλτα στο Αιγάλεω.

«Ερυθρόλευκη» υπεροχή

Νευρικά ξεκίνησαν το ματς οι «ερυθρόλευκες». Η Όλμπρεχτ έδωσε προβάδισμα 5-4 στον Ολυμπιακό, ενώ η Διώτη έστειλε έξω την μπάλα για το 5-9. Ωστόσο, τα λάθη ήταν σε ένα ακόμη ματς πολλά. Με αποτέλεσμα να μειώσει το Αιγάλεω σε 9-10. Με διαγώνιο χτύπημα της Σάλας έγινε το 12-9 για το Θρύλο και η Κούμπουρα έδωσε 4 πόντους προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» (9-13). Η Σάλας ήταν αποτελεσματική και έφερε τον Ολυμπιακό στο 16-11. Η άμυνα έκανε δουλειά και η ομάδα του Μιτσέλι με την Γουίντερς έκανε το 20-11, ενώ με μπλοκ της Όλμπρεχτ το 21-12. Η Κούμπουρα έδωσε… αέρα 10 πόντων (23-13). Όμως, τα λάθη δεν έλειπαν και το Αιγάλεω μείωσε σε 17-23. Επιπλέον, «έσπασε» τα δύο πρώτα σετ μπολ του Ολυμπιακού πριν η Σάλας πετύχει το 19-25 για το 0-1.

Τον δυσκόλεψε το Αιγάλεω

Ανάλογη εκκίνηση και στο δεύτερο σετ. Αβίαστα λάθη και το Αιγάλεω προηγήθηκε 5-0. Με τα σερβίς της Κελεσίδη να κάνουν ζημιά. Ο πρώτος πόντος ήρθε από το χαμένο σερβίς της πρώην παίκτριας του Ολυμπιακού (5-1). Η Κούμπουρα κάρφωσε στην ευθεία και μείωσε σε 6-4. Τα σερβίς της Σάλας δημιούργησαν πρόβλημα στην υποδοχή του Αιγάλεω για το 7-6. Όμως, το μπλοκ είχε θέματα και η Διώτη έκανε το 9-7. Η Κούμπουρα κάρφωσε διαγώνια για το 9-9, ενώ έφερε μπροστά τον Θρύλο (10-9). Με άσσο της Γουίντερς έγινε το 12-10. Με δύο διαδοχικά μπλοκ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-11. Η Χριστοδούλου με πλασέ πέτυχε το 19-16, ενώ η Κούμπουρα τελείωσε μια ακόμη επίθεση για το 18-21. Ξανά όμως τα λάθη έφερε το Αιγάλεω στο 20-21, για να δώσει «ανάσα» η Σάλας (20-22). Με πάιπ της Γουίντερς, ο Θρύλος έφτασε σε σετ μπολ, για να τελειώσει το σετ με το λάθος της Διώτη (21-25).

Έκανε… βόλτα τελικά

Όμως, σε ένα ακόμη σετ τα «ερυθρόλευκα» λάθη ήταν σημαντικά. Έτσι το Αιγάλεω προηγήθηκε 3-2, πριν ισοφαρίσει η Όμπρεχτ, για να πάρει ο Θρύλος το προβάδισμα με την Σάλας (4-3). Αλλά οι κοπέλες του Ολυμπιακού συνέχισαν να δίνουν δικαιώματα και βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ (7-6). Η Σάλας «έσπασε» το μπλοκ και ισοφάρισε 10-10, ενώ το μονό μπλοκ της Όλμπρεχτ έφερε το προβάδισμα (11-10). Με άσσο και πάιπ της Κουβανής ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +3 (14-11). Με άσσο της Σάλας έγινε το 16-11, ενώ η πάιπ της Κούμπουρα διαμόρφωσε το 12-18. Η Σέρβα τελείωσε μια ακόμη επίθεση (12-20). Έξυπνο πέρασμα της Γουίντερς για το 22-13, ενώ η ίδια πέτυχε το 24-15. Το ματς τελείωσε με το φιλέ που έκαναν οι γηπεδούχες στην επίθεση της Σάλας, για το 16-25. «Ερυθρόλευκη» βόλτα στο Αιγάλεω.

Τα σετ 0-3 σε 76′: 19-25, 21-25, 16-25

• Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 19-25

2ο σετ: 8-6, 13-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 8-7, 11-16, 13-21, 16-25

ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Μελετιάδη 2 (2/2 επ.), Διώτη 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες), Κελεσίδη 3 (1/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντεκανί 7 (6/27 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 25% άριστες), Πετοβάρι 18 (17/40 επ., 1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 41% υπ. – 14% άριστες), Δρέμπελα, Σιμανίκοβα, Πατεράκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 3 (3/5 επ.), Γουίντερς 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ – 50% υπ., 31% άριστες), Όλμπρεχτ 9 (3/5 επ., 6 μπλοκ), Σάλας 17 (12/29 επ., 5 άσσοι – 24% υπ., 12% άριστες), Κούμπουρα 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ. 20% υπ., 10% άριστες).