«Ερυθρόλευκη» παράσταση στην Πάτρα

Όταν παίζει ο Ολυμπιακός την άμυνά του, δεν έχει αντίπαλο. Καθώς κράτησε τον Προμηθέα, μια ομάδα με εξαιρετική επιθετική λειτουργία, στους 57 πόντους. Επομένως ήταν λογικό να πάρει το «διπλό». Ειδικότερα από τη στιγμή που είχε αρκετούς πρωταγωνιστές για το επιβλητικό 57-81. Επιπλέον, ο κόσμος του Ολυμπιακού δημιούργησε εκπληκτικά ατμόσφαιρα στις κερκίδες του «Δ. Τόφαλος». Επομένως και η δική τους συνδρομή ήταν καταλυτική. «Ερυθρόλευκη» παράσταση στην Πάτρα.

• Ο MVP: Τόμας Γουόκαπ. Όταν ο Προμηθέας μείωσε στους 3 (40-43) ανέλαβε δράση και ήταν καταλύτης για το διπλό (7π., 7ασ.)
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το επί μέρους 16-2 που «έτρεξαν» οι πρωταθλητές από το 25′ ως το 29′, ώστε το 40-43 να γίνει 42-59.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Χάιμε Ετσενίκε. Ο ψηλός του Προμηθέα πέρασε… απαρατήρητος με 0/3 δίποντα, 3 λάθη και 4 φάουλ με συμμετοχή 16:21 .
  • THE POINT: Η άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε τους Πατρινούς στους 57 πόντους, με ποσοστά 40% στα δίποντα και 29% στα τρίποντα.

Σούπερ άμυνα

Μετά τη νωθρή εκκίνηση στο ματς (6-5, 3′), ο Ολυμπιακός επέβαλλε το ρυθμό του. Καθώς ο Γουόκαπ ήταν εξαιρετικός οργανωτικά (3 ασίστ). Επιπλέον, ο Ράιτ και ο Πίτερς (σ.σ.: από 7π.) έδωσαν λύσεις στην επίθεση. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν γρήγορα στο +5 (6-11, 7′) και το +11 (8-19, 9′). Επίσης, η άμυνα τους έκανε καλή δουλειά. Διότι ο Προμηθέας, μια φύσει επιθετική ομάδα, οριακά ξεπέρασε τους 10 πόντους στην πρώτη περίοδο με το τρίποντο του Ρέινολντς (11-19, 1:05). Αλλά η περίοδος έληξε με διψήφια διαφορά για το Θρύλο.

Σταθερός έλεγχος

Επιπρόσθετα, με 2/2 βολές του Πετρούσεφ η διαφορά πήγε στους 12 (11-23, 11′). Όμως οι Πατρινοί με τρίποντο του Πάπας μείωσαν στους 4 (19-23, 13′). Εντούτοις, ο Μπαρτζώκας βρήκε στο πρόσωπο του Μήτρου-Λονγκ λύσεις (5 σερί πόντοι) για το 22-28 (14′). Αν και ο Προμηθέας έμεινε κοντά στο σκορ (26-31, 16′), οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά. Μιας και στα τελευταία 4:38 του α’ ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έκανε 8-2. Πιο συγκεκριμένα, στο 18′ ο Κάναν έδωσε… αέρα 12 πόντων ξανά (27-39). Ειδικότερα δέχθηκε δύο πόντους, από βολές, για το 28-39 στα μισά του ματς.

Με «Θωμά» και «Μωυσή»

Βέβαια, ο Χέιλ (12π.) αποτέλεσε… θέμα για την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Διότι σημείωσε 4π. ως το 23′ για το 35-42, ενώ με ασίστ στον Στίβενς, διαμόρφωσε το 40-43 (25′). Καθώς την ίδια ώρα οι επιλογές στην επίθεση δεν ήταν καλές (1/3διπ., 0/4τρ.). Ωστόσο όπως έγινε στο Μόναχο, έτσι και στην Πάτρα, ο Γουόκαπ «μίλησε» στο τρίτο δεκάλεπτο. Καθώς με 5 σερί πόντους και 3 ασίστ συνέβαλε για το +15 (42-57) των πρωταθλητών (28′). Επίσης, πολύ καλή δουλειά και από τον Ράιτ (14π.) που έκλεισε με κάρφωμα την περίοδο, για το +18 (45-63) του Θρύλου.

Παράσταση στην Πάτρα

Ωστόσο στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Μπαρτζώκα «κόλλησαν» στην επίθεση. Καθώς σημείωσαν μόλις 2 πόντους με τον Μήτρου-Λονγκ. Έτσι, ο Προμηθέας μείωσε σε 52-65 (33′). Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έχουν «γεμάτο» ρόστερ. Κατά συνέπεια, βρίσκουν λύσεις από πολλούς παίκτες. Το αποτέλεσμα ήταν σερί 9-0 με Λούντζη και Πετρούσεφ για το +22 (52-74, 37′). Αργότερα με τρίποντο του Παπανικολάου, η διαφορά έφτασε και στο +24 (55-79, 39′). Κατόπιν ο Τανούλης πέτυχε και εκείνος καλάθι και χειροκροτήθηκε από τον κόσμο στις κερκίδες του «Δ. Τόφαλος», για το τελικό 57-81. «Ερυθρόλευκη» παράσταση στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.