Ερυθρόλευκος “περίπατος” στα Περιβόλια

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση κόντρα στον Πλατανιά. Οι πρωταθλητές Ελλάδος πέρασαν ένα πολύ εύκολο απόγευμα στα Περιβόλια νικώντας με 4-0 την τοπική ομάδα των Χανίων και, στον απόηχο των γεγονότων με την απίστευτη απόφαση να επιστραφούν οι βαθμοί στον ΠΑΟΚ, παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πληθώρα σκόρερ για τους ερυθρόλευκους, με Ρομαό, Μάριν, Μιραλάς, Σισέ να βάζουν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ. Εξαιρετικός ο Αντρέ Μάρτινς που επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα μετά από πολύ καιρό.

Το παιχνίδι:

Ο Όσκαρ Γκαρθία παρέταξε τους πρωταθλητές Ελλάδος με τους Προτό, Ομάρ, Κούτρη και στόπερ τους Μποτία – Σισέ. Στα χαφ φανέλα βασικού πήρε μετά από πολλούς μήνες ο Αντρέ Μάρτινς έχοντας δίπλα του τον Ρομαό, με τον Κώστα Φορτούνη να κινείται σε ρόλο “δεκαριού”. Στο αριστερό φτερό ξεκίνησε ο Κέβιν Μιραλάς, στο δεξί ο Μάριν και στην κορυφή της επίθεσης ο Καρίμ.

ΡΥΘΜΟΣ… ΧΩΡΙΣ, ΓΚΟΛ ΝΩΡΙΣ!

Η παντελής έλλειψη ρυθμού ήταν το χαρακτηριστικό του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Για την ακρίβεια, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ούτε μία φάση μπροστά από τις εστίες, με τον Ολυμπιακό όμως να χρειάζεται το γκολ για να “λυθούν” τα πόδια του. Αυτό συνέβη στο 13′ όταν κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή του Πλατανιά. Ο Μιραλάς εκτέλεσε απευθείας πάνω στο τείχος, πήρε ξανά τη μπάλα και τροφοδότησε αμέσως στα αριστερά του τον Κούτρη. Ο αριστεροπόδαρος άσσος έβγαλε μία συρτή σέντρα μέσα στην περιοχή και παράλληλα σχεδόν προς την εστία, με τον Ρομαό να ξεπετάγεται και να γράφει προ κενής εστίας το 1-0 για τους πρωταθλητές στο 14ο λεπτό.

Το ζητούμενο εξ’ αρχής ήταν να “καθαρίσει” ο Ολυμπιακός το ματς και να έχει ένα εύκολο απόγευμα Κυριακής. Αυτό έγινε στο 24′, όταν Μάριν και Φορτούνης συνεργάστηκαν άψογα έξω από την περιοχή και ο τελευταίος έδωσε μπαλιά στον Καρίμ. Ο Ιρανός μέσα από την περιοχή σούταρε αλλά νικήθηκε από τον Κλάιτς, όμως ο επερχόμενος Μάριν πήρε το ριμπάουντ και σούταρε προ κενής εστίας για να γράψει το 2-0.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ… ΚΕΒΙΝ!

Από την ημέρα που ήρθε έψαχνε το γκολ ο Κέβιν Μιραλάς με την φανέλα του Ολυμπιακού και τελικά έμελλε να το βρει στα Περιβόλια. Στο 34ο λεπτό, ο Βέλγος πήρε… παραμάζωμα την άμυνα του Πλατανιά και μπήκε στην περιοχή από αριστερά για να ανατραπεί από τον Μαλσά. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο ίδιος να μετατρέψει σε γκολ και το έκανε στέλνοντας την μπάλα στην αριστερη γωνία του Κλιάιτς, γράφοντας παράλληλα το 3-0. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

ΚΑΙ Ο ΣΙΣΕ ΗΘΕΛΕ ΓΚΟΛ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε περίπου όπως το πρώτο. Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι είχαν αποδεχθεί πλέον αυτό που θα συνέβαινε στα Περιβόλια. Όμως ο Ολυμπιακός, που πραγματοποίησε συνολικά και κατά γενική ομολογία μία από τις πιο μεστές του εμφανίσεις στην σεζόν έψαχνε κι άλλο γκολ. Το οποίο ήρθε στο 59′ μετά από εξαιρετική σέντρα του Ομάρ από δεξιά, βούτυρο στο ψωμί του Σισέ, που με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 4-0.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν δημιουργήθηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στην οποία να κινδύνεψε ο Ολυμπιακός ή ο Πλατανιάς. Με τα τελευταία 30 λεπτά να έχουν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, οι πρωταθλητές έφυγαν με αυτό που ήθελαν, την νίκη δηλαδή και το 4-0 που διαμορφώθηκε στο 59′ και έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Νίλι, Καρυπίδης, Στάμου (46′ Κοροβέσης), Ντικαμονά, Ουές, Δημούτσος (46′ Πατράλης), Μαλσά, Πλιάτσικας (70′ Παπανικολάου), Ενσικουλού, Κασάλιτσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Μαρτίνς (66′ Ζιλέ), Φορτούνης (62′ Σεμπά), Μάριν, Μιραλάς (75′ Τζούρτζεβιτς), Ανσαριφάρντ.