«Ερυθρόλευκο» ποδαρικό με το δεξί!

Με νίκη μπήκε το 2024 για τον Ολυμπιακό. Ίσως πιο αγχωτικά από ό,τι περίμεναν όλοι. Διότι για 34 λεπτά είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς. Αλλά η Αρμάνι με τη… συνδρομή της διαιτησίας επέστρεψε. Ωστόσο στο φινάλε ο Θρύλος έδειξε ψυχραιμία και αποφασιστικότητα. Έτσι επικράτησε 79-74 της ομάδας από το Μιλάνο και «βλέπει» το επόμενο ματς της διαβολοβδομάδας με τη Μονακό (4/1, 21:15). «Ερυθρόλευκο» ποδαρικό με το δεξί!

• Ο MVP: Ο Μουστάφα Φαλ συνέχισε τις υψηλές «πτήσεις» με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η μεγάλη υπεροχή του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ με +21 (37-16) και +10 (14-4) στα επιθετικά.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ντέβον Χολ ήταν σε καλή βραδιά καθώς σημείωσε μόλις 2 πόντους με 1/6 σουτ!
  • THE POINT: Ο Ολυμπιακός έκανε +7 λάθη (17-10), -8 κλεψίματα (3-11), αλλά η ευστοχία στα τρίποντα μέτρησε.

Το παιχνίδι των λαθών

Καλά άρχισε το πρώτο ματς του 2024 για τον Ολυμπιακό. Μιας και μετά το 0-2 της Αρμάνι, ο Θρύλος έκανε σερί 10-0 με τον Γουόκαπ (6π.) για το 10-2 (4’). Επίσης ο άλλος πόλος στην επίθεση ήταν ο Φαλ (6π.) με τη διαφορά να παραμένει στους 8 ως το 7’ (15-7). Ωστόσο τα 6 λάθη του Ολυμπιακού και τα 5 κλεψίματα από το Μιλάνο, οδήγησαν σε επί μέρους 12-3 των Ιταλών που έκλεισαν με προβάδισμα το δεκάλεπτο.

Ψυχή, «Λάρι» και «Μίλου»

Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε μέσα από την άμυνα του Ολυμπιακού. Ειδικότερα με την είσοδο του Λαρεντζάκη! Στις δυο πρώτες επιθέσεις της Αρμάνι, οδήγησε τον αντίπαλο σε λάθος και επιθετικό φάουλ! Επίσης πέτυχε 5 πόντους και έδωσε ασίστ για το 27-26 (15’). Επιπλέον τα 10 επιθετικά ριμπάουντ του Θρύλου στο πρώτο μέρος και ο Μιλουτίνοφ (9π., 4ρ.) έφεραν το 31-26. Αν και το Μιλάνο δεν έχασε την επαφή με το σκορ, ο ΜακΚίσικ έστειλε τη διαφορά στους 7 (40-33) στα 30 δευτερόλεπτα.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Στη συνέχεια, με ένα γρήγορα 5-0 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +10 (45-35, 23’) με τον Φαλ. Ακολούθως ο Κάνααν με ατομική ενέργεια πέτυχε το 49-37 (24’), για να ακολουθήσει το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος για το +13 (54-41, 26’). Επιπλέον με 5-0 και τος βολές του Φαλ η διαφορά ανέβηκε στους 15 (61-46, 29’). Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον έλεγχο και η περίοδος έληξε με διψήφια διαφορά (+13) και τον Ολυμπιακό να έχει 8/14 τρίποντα.

Θρυλικό ποδαρικό!

Βέβαια ο Μεσίνα επεδίωξε να κλείσει τη ρακέτα, αλλά ο Πίτερς με 2/2 τρίποντα στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου κράτησε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα των 13 πόντων (68-55, 32’). Όμως μετά το καλάθι του Κάνααν για το 70-57 (34’) ακολούθησε επί μέρους 4-17 της Αρμάνι που ισοφάρισε 74-74 (38’). Ειδικότερα σε ένα διάστημα με «ωραία» σφυρίγματα. Αλλά ένα τρίποντο του Γκος, ένα κόψιμο και μια ασίστ του Φαλ για τον Πίτερς έκαναν το 79-74 (1:14). Μετά η άμυνα δούλεψε και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το σκορ να μην αλλάζει . «Ερυθρόλευκο» ποδαρικό με το δεξί.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74.