«Έπνιξε» την Εφές στον Πειραιά

Όσο θα περνά ο καιρός τόσο ο Ολυμπιακός θα γίνεται καλύτερος. Αλλά αυτό δεν είναι μια φράση κλισέ! Καθώς για το Θρύλο είναι πραγματικότητα. Επομένως παίζοντας με ενέργεια από το πρώτο λεπτό και με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα, νίκησε 75-57 την τουρκική ομάδα στο ΣΕΦ. Επιπλέον, για ένα ακόμα ματς έδειξε πώς είναι μια ομάδα συνόλου και όχι μονάδων! «Έπνιξε» την Εφές στον Πειραιά.

• O MVP: Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός ξεχώρισε ξανά με την πολύπλευρη προσφορά του. Με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε ξανά τη δουλειά της. Μιας και δέχθηκε μόλις 50 πόντους ως το 37ο λεπτό.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ροντρίγκ Μπομπουά. Ο Γάλλος είχε 0/6 σουτ (0/3 τρ.) σε 23:07, ενώ υπέπεσε και σε 2 λάθη.
  • THE POINT: Ο Θρύλος κράτησε την Εφές στο 35,9% στα σουτ εντός παιδιάς, ενώ είχε +7 ασίστ και +2 κλεψίματα.

Μπήκε διαβασμένος

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε το πρώτο καλάθι του ματς, αλλά αντέδρασε γρήγορα. Έτσι, με Φαλ, Πίτερς και Γουόκαπ, έκανε σερί 6-0 για το 6-2 (3′). Βέβαια, το ματς είχε μεγάλο ενδιαφέρον διότι η Εφές ήταν μαχητική. Μετά το τρίποντο του Τόμπσον (5π.) για το 6-5 (6′) ο Ολυμπιακός έπαιξε δυνατά στην άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει νέο 4-0 και να δημιουργήσει double score με τον Μιλουτίνοφ (10-5, 7′). Όμως πρέπει να σταθούμε στην αστοχία των δύο ομάδων από μακριά. Με το Θρύλο να έχει 1/5 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η Εφές 2/9 τρίποντα. Ο Πλάις ισοφάρισε 10-10 (9′), ο Παπανικολάου έκανε το 15-12 με πέντε σερί πόντους (36”) για να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Κάνααν (17-14).

Περιφερειακή άμυνα

Εκκίνηση με 4-0 από Μιλουτίνοφ και Μπραζντέικις για το +7 του Ολυμπιακού (21-14, 12′). Η Εφές βρήκε σκορ μετά από 2:18 στην περίοδο με τον Ζίζιτς, αλλά ο Θρύλος είχε καλύτερο ρυθμό. Καθώς το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος και οι βολές του έκαναν το +10 (26-16) στο 15′. Στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης με τέσσερις σερί πόντους έστειλε τη διαφορά στους 12 (30-18, 16′). Η διαφορά συνέχισε να είναι στο όριο των 10 πόντων ως το μεγαλύτερο διάστημα του δεκαλέπτου. Αν και ο Κλάιμπερν με τρίποντο μείωσε σε 32-25, η διαφορά πήγε στους 8 (33-25) διότι ο Φαλ είχε 3/6 βολες. Αλλά η άμυνα του Θρύλου κράτησε την Εφές στα 3/17 τρίποντα!

Κυριαρχικός Θρύλος

Επιπλέον ο Ολυμπιακός από το 2/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος, είχε 5/10 ως το 28′. Καταρχάς ο Πίτερς πέτυχε το πρώτο (36-25), ενώ μετά πήρε σειρά ο Κάνααν (39-28, 22′). Επιπλέον, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν συγκλονιστικός. Καθώς σε ένα ακόμα ματς έκανε πολλές δουλειές. Δηλαδή προσφορά στην επίθεση, στην άμυνα, στο ριμπάουντ. Έτσι έκανε το 43-32, για να σκοράρει από τα 6,75μ ο Κάνααν για το +14 (46-32, 25′). Οι Τούρκοι μείωσε σε 46-36, αλλά ακολούθησε επί μέρους 9-2 και με τον Κάνααν προηγήθηκε 55-38 (28′). Επιπλέον, το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Πίτερς για το +18 (61-43).

Την «έπνιξε»

Αν και ο ρυθμός έπεσε λίγο, η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι σε υψηλά επίπεδα. Έτσι, η Εφές πέτυχε μόλις 5 πόντους ως το 37′. Στο ίδιο διάστημα ο Θρύλος δεν έκανε κάτι το… ξεχωριστό στην επίθεση. Επίσης, ο Γουίλιαμς-Γκος έβαλε ορισμένους πόντους. Ειδικότερα εκείνος σκόραρε για το +21 (67-46, 35′). Επιπλέον, η άμυνα συνέχισε να είναι άκρως αποτελεσματική, με την τουρκική ομάδα να φτάνει στους 50 πόντους στο 37′ (71-50). Ο Νάιτζελ πέτυχε και το τελευταίο «ερυθρόλευκο» καλάθι (75-50, 38′), την ώρα που ο Μπαρτζώκας έριξε στο ματς Πάπας και Τανούλη. «Έπνιξε» την Εφές στον Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.