Επιβλητικές «ερυθρόλευκες» στα Ιλίσια

Αν στο μυαλό των κοριτσιών του Ολυμπιακού υπήρχε το πρώτο ματς στο «Μελίνα Μερκούρη», αυτό φάνηκε απόψε στα Ιλίσια. Διότι η ομάδα του Μιτσέλι πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα του Ηλυσιακού. Διότι επικράτησε με 3-0 σετ και σημείωσε μια ακόμα «καθαρή» νίκη. Επομένως το αποτέλεσμα αυτό κρατά το Θρύλο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Επιβλητικές «ερυθρόλευκες» στα Ιλίσια.

Δυναμική εκκίνηση

Με δύο μπλοκ από την Φαριόλ άρχισε το ματς στα Ιλίσια (2-3), ενώ η Νίζετιχ έκανε το 4-6. Στη συνέχεια, οι κοπέλες του Ολυμπιακού πάτησαν… γκάζι. Καθώς, όταν ο Ηλυσιακός μείωσε 6-7, εκείνες «απάντησαν» με σερί 5-0 χάρη σε δύο σερί επιθέσεις της Κούμπουρα και λάθη από τις γηπεδούχες. Μετά, με άσσο της Καράρο έγινε το 7-14. Ακολούθως, το μπλοκ της Φαριόλ (8-16) και ο άσσος της Μλεΐνκοβα οδήγησαν στο +10 (8-18). Νέος άσσος της Κούμπουρα για το 10-21, ενώ η εξαιρετική Φαριόλ έφερε το σετ μπολ (12-24). Έτσι, η Καράρο τέλειωσε το σετ (13-25) για το 0-1.

Διαφορά ποιότητας

Επίσης, οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ. Αξίζει να σημειωθεί πώς προηγήθηκαν 4-0 με δύο επιθέσεις της Μλεΐνκοβα. Ωστόσο στο 1-5 ο Ηλυσιακός έκανε σερί 5-0 (6-5)! Οι «ερυθρόλευκες» πήραν εκ νέου το προβάδισμα άμεσα (6-7). Κατόπιν τα κορίτσια του Θρύλου με 4-0 πήγαν  στο 6-9. Ακολούθως 5-0 με τον άσσο (9-12) και την επίθεση της Κούμπουρα για το 9-15. Επιπρόσθετα με δύο σερί μπλοκ της Μλεΐνκοβα η διαφορά πήγε στους 7 (12-19). Αλλά στο 13-20, ο Ηλυσιακός μείωσε σε 17-20. Μετά αργεντίνικη «συνταγή». Διότι η Φαριόλ έκανε το 18-22 και η Νίζετιχ το 20-23 και το 21-24.  Εν τω μεταξύ, η Κούμπουρα τέλειωσε το σετ (22-25) για το 0-2.

Επιβλητικές στα Ιλίσια

Βέβαια στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν την ίδια εικόνα. Διότι δεν κατάφεραν να «χτίσουν» μια διαφορά. Αν και ήταν μπροστά με 4-5 με την Νίζετιχ, αλλά και 7-8 με το μπλοκ της Καράρο, ο Ηλυσιακός πήγε στο 10-8. Εντούτοις, οι κοπέλες του Ολυμπιακού το γύρισαν άμεσα. Καθώς με Φαριόλ, Μλεΐνκοβα (μπλοκ) και Κούμπουρα προσπέρασαν 10-11. Ακόμα, η διαφορά υπέρ τους έφτασε στο +4 (10-14) λόγω των λαθών από τις γηπεδούχες.

Ειδικότερα, τα κορίτσια του Τζολυιάνι δεν κράτησαν για ώρα το +4. Μιας και οι γηπεδούχες μείωσαν σε 13-15. Όμως η Εμμανουηλίδου με μπλοκ άουτ έκανε το 15-18, ενώ το μπλοκ της Φαριόλ οδήγησε στο +5 (16-21). Με άλλα λόγια η νίκη ήταν κοντά. Επιπλέον, η Μλεΐνκοβα έκανε το 17-22, για να τελειώσει το σετ (17-25) και το ματς (0-3) η Κούμπουρα με πλασέ. Επιβλητικές «ερυθρόλευκες» στα Ιλίσια.

Τα σετ 0-3 σε 73′: 13-25, 22-25, 17-25.

• 1ο σετ: 6-8, 8-16, 10-21, 13-25
  • 2ο σετ: 6-8, 10-16, 17-21, 22-25
  • 3ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 17-25

** Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Γκόγκιτς 1 (1 άσσος), Μπακοδήμου 8 (6/33 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. – 26% άριστες), Μάασε 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 3 (3/12 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Καντίκου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ) / Λενίδου (λ, 56% υπ. – 44% άριστες), Φιλιππάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 10 (10/20 επ., 57% υπ. – 14% άριστες), Καράρο 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 2 (2/3 επ.), Κούμπουρα 21 (19/36 επ., 2 άσσοι), Φαριόλ 14 (8/13 επ., 6 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 12 (8/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ. – 28% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. – 19% άριστες).