Eπαγγελματίας στο Βερολίνο ο Θρύλος

Με θετικό πρόσημο και ρεκόρ (9-8)έκλεισε ο Ολυμπιακός το 2023  για την Ευρωλίγκα. Παίζοντας σοβαρά, από ένα σημείο και πέρα, σε άμυνα(στραγγάλισε τους Γερμανούς) και με άξονες , στην επίθεση, τους Πίτερς(21 πόντοι) ,Γκος(13) και Φαλ 12) επικράτησε της Αλμπα με 67-94 στο Βερολίνο.

Εγκλωβισμένος αμυντικά και επιθετικά

Σε ένα ματς με γρήγορο ρυθμό και τρανζίσιον, ο Ολυμπιακός της πρώτης περιόδου πήγαινε χέρι με χέρι με την Αλμπα (7-8 ,12-10 ) και τον Φαλ κυρίαρχο σε άμυνα και επίθεση με έξι πόντους.

Από ένα σημείο και πέρα, ωστόσο ,και μετά το 18-19,(τρίποντο του Πίτερς) οι “Ερυθρόλευκοι” κόλλησαν και  έχοντας 2/8 τρίποντα) και οι Γερμανοί 5/8 με ένα σερί 7-0 η περίοδος έκλεισε στο 25-19.

Ακόμα χειρότερος στο ξεκίνημα  στη δεύτερη περίοδο

Μετά το πρώτο ενάμιση λεπτό, οι Γερμανοί με περισσότερη ενέργεια και run and gun και τον Ολυμπιακό να έχει κάκιστες αντιδράσεις στην άμυνα  η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει επικίνδυνα και στο +11(36-25). Μπράουν με 10, Τόμας με  7  και συνολικά 8/14 τρίποντα  ήταν οι δήμιοι του Ολυμπιακού που όταν  αποφάσισε να παίξει άμυνα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση φτάσαμε στο -6.

Ξύπνησε με άμυνα και “Λάρι”

Δύο καλάθια του Γκος και 2/2 βολές του Λαρεντζάκη  που είχε 7 πόντους  αλλά και η  aggressive άμυνα ήταν οι λόγοι της άμεσης ανατροπής . Με τη διαφορά να να φτάνει στο -1(40-39) και ένα τρίποντο του Τόμας έφερε το 43-39. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 43-40.  Είναι χαρακτηριστικό ότι Φαλ και Μιλουτίνοφ  είχαν απο πέντε τάπες ,αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού τα έτρωγε από τα 6.75

0-8 με Αλεκ και άμυνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τούρμπο. Πέντε πόντοι απο Πίτερς και ένα τρίποντο του Κανααν έφεραν το 43-48  αλλά κυρίως η άμυνα έδειχνε να έχει βρεί ρυθμό και να είναι αυτή που πρέπει.

Στην εξίσωση υπήρχε και ο φοβερός Φαλ  που λίγοι πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος είχε 12 πόντους-6 ριμπάουντ – 3 ασίστ και δύο τάπες. Συν κάποια εντυπωσιακά καρφώματα.   Το 51-67  έμοιαζε να έχει βάλει το νερό στο αυλάκι μιας και η Αλμπα είχε σε ένα δεκάλεπτο 8 πόντους με δύο τρίποντα του Ματ Τόμας  που είχε 15 πόντους με 3/7 τρίποντα.

Το νερό στο αυλάκι

Με άξονα τον Πίτερς και τους 19 πόντους του ,τον Φαλ να ξεκουράζεται έπειτα από τα μπασκετικά του όργια και  τον Λαρεντζάκη κρίσιμο στο να επιστρέψει ο Ολυμπιακός στην  πραγματικότητα (10 πόντοι) έφεραν την κανονικότητα  στο +20 (53-73) χάρις σε τρίποντο του Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός, με εξαίρεση ένα δίλεπτο που χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στην Αλμπα να πάει στο -14, σοβαρεύτηκε εκ νέου  και έφτασε τη διαφορά και πέρα από τους 20 πόντους (67-94) .