Ένας πρόωρος τελικός!

Την Τρίτη η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού ηττήθηκε στην Σύρο από τον Φοίνικα. Στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Μάλιστα, ήταν ήττα με «καθαρό» σκορ, δηλαδή 3-1 σετ. Κάτι που σημαίνει πώς οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να κάνουν επίσης «καθαρή» νίκη (σ.σ.: 3-0 ή 3-1 σετ) το βράδυ του Σαββάτου. Στη συνέχεια, να διεκδικήσουν το εισιτήριο για τον τελικό στο «χρυσό» σετ. Ένας πρόωρος τελικός.

Πρόωρος τελικός!

Όπως και να το κάνουμε, η δεύτερη φετινή ήττα εντός συνόρων ήρθε σε κομβικό σημείο της σεζόν. Η πρώτη ήταν από τον Παναθηναϊκό στον Άγιο Θωμά. Αλλά εκείνο ήταν ματς με «ειδικές» συνθήκες. Ο Ολυμπιακός είχε «κατέβει» χωρίς λίμπερο στην αναμέτρηση. Αντίθετα, στο ματς της περασμένης Τρίτης το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Ολυμπιακός ήταν πλήρης, προέρχονταν από τη νίκη 3-2 στο πρωτάθλημα και υστέρησε σε σημαντικούς τομείς. Ειδικά στο κομμάτι της υποδοχής καθώς οι 10 άσσοι του Φοίνικα ήταν πάρα πολλοί! Συνεπώς για τον Ολυμπιακό το Σαββατιάτικο ματς μοιάζει με «τελικό». Ένας πρόωρος τελικός.