Ένας πολύ κακός Ολυμπιακός…

Μια πολύ κακή ημέρα για τον Ολυμπιακό ήταν η σημερινή. Οι «ερυθρόλευκες» εμφανίστηκαν κατώτερες των περιστάσεων και ηττήθηκαν από Παναθηναϊκό. Ωστόσο, η σεζόν έχει δρόμο ακόμη. Οι αλλαγές στο ρόστερ που έγιναν θέλουν χρόνο, ενώ δεν πρέπει να ξεχνά κανείς πώς υπήρχε και η κούραση από το ταξίδι στην Τσεχία. Μέσα σε όλα, η Σάλας ήταν εμπύρετη και δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Η συνέχεια θα έχει ενδιαφέρον και είναι σίγουρο πώς οι «ερυθρόλευκες» θα δείξουν καλύτερο πρόσωπο. Μιας και φάνηκε στις αναμετρήσεις της Ευρώπης πώς μπορούν. Ένας πολύ κακός Ολυμπιακός.

Δεν είχε… απάντηση

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο σετ του ματς. Καθώς επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πάρει 17 πόντους από την επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πώς η διαφορά των δύο ομάδων σε αυτό τον τομέα φάνηκε ξεκάθαρα από τους πόντους και τα ποσοστά. Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 9 με 28%, ενώ οι «πράσινες» 45%. Επιπλέον, η Σάλας ήταν εκτός κλίματος αγώνα (0/6 επιθέσεις). Αν και οι δύο «αιώνιοι» συμβάδιζαν στο σκορ ως το 14-14, εκεί τα λάθη έφεραν τις φιλοξενούμενους στο +4 (16-20). Ωστόσο ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (20-21) με το μπλοκ της Λαμπρούση και στο 21-22 με την Κούμπουρα, αλλά τελικά το σετ πήγε στις «πράσινες» με 22-25.

Πολύ κακή επίθεση

Το δεύτερο σετ, αντίθετα, χωρίζεται σε δύο μέρη. Το πρώτο ήταν ως το 12-8 με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός, με τον άσσο της Καράρο. Διάστημα που οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αποφασιστικότητα. Η Λαμπρούση έδωσε 6 πόντους στον Ολυμπιακό, ενώ η Γιώτα άλλους 2. Όμως, τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση (33%) δεν επέτρεψαν στις κοπέλες του Μιτσέλι να μπορέσουν να διεκδικήσουν το σετ ως το τέλος. Ακόμη, οι πέντε άσσοι που πήρε ο ΠΑΟ ήταν πάρα πολλοί για ένα σετ. Το σερί 6-1 που έκαναν οι φιλοξενούμενες ήταν κομβικό. Οι «πράσινες» ξέφυγαν 20-17 και πήραν το σετ με 25-20.

Κακός Ολυμπιακός

Αν και η πίστη υπήρχε πώς ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο ματς, αυτό δεν συνέβη ποτέ. Διότι οι παίκτριες του Θρύλου δεν είχαν κανέναν τρόπο να αντιδράσουν. Ό,τι κι αν έκαναν, έδειχναν να μην μπορούν! Από το ξεκίνημα του τρίτου σετ βρέθηκαν να «κυνηγούν» το σκορ. Κατάφεραν μέσα από το καλό παιχνίδι των κεντρικών τους, αλλά και τις προσπάθειες της Καράρο να ισοφαρίσουν 16-16. Όμως, εκεί  δέχθηκαν ένα ακόμη σερί 7-1 από τις «πράσινες» που προηγήθηκαν 23-17 και πήραν το τρίτο σετ με 25-20, επίσης. Ένας πολύ κακός Ολυμπιακός.

Τα σετ 0-3 σε 1.14: 22-25, 20-25, 20-25.

• 1ο σετ: 8-6, 14-16,  18-21, 22-25
  • 2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 20-25
  • 3ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 20-25

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 9 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 7 (6/23 επ., 1 άσσος, 64% υπ. – 55% άριστες), Λαμπρούση 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 5 (5/18 επ., 67% υπ. – 39% άριστες), Κούμπουρα 14 (11/32 επ., 2 άσσοι,  μπλοκ), Καράρο 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 36% υπ. – 14% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 43% υπ. – 43% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 7 (5/17 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. – 25% άριστες), Γκρότους 12 (10/20 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 29% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/3 επ.), Ανθούλη 21 (16/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μέντιτς 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Νικολογιάννη, Κρος, Μερκούρη.