Ένας είναι ο Αυτοκράτορας!

Ο Θρύλος θριάμβευσε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο «Μελίνα Μερκούρη» και επέστρεψε στον θρόνο του, πανηγυρίζοντας παράλληλα το 30ό πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Την επιστροφή του στον θρόνο του ελληνικού βόλεϊ πέτυχε με … εκκωφαντικό τρόπο ο Ολυμπιακός!
Το συγκρότημα του Δημήτρη Καζάζη θριάμβευσε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο «Μελίνα Μερκούρη» και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας μαθηματικά για 30ή φορά στην ένδοξη ιστορία του από την δεύτερη κιόλας αγωνιστική των πλέι – οφ της Volley League.
Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους επί των «πρασίνων» στις φετινές τους αναμετρήσεις πιστοποιώντας την ξεκάθαρη ανωτερότητά τους.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός.
Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι το εξαιρετικό τους σερβίς, αλλά και τις πολύ πιο ποιοτικές τους λύσεις στην επίθεση ανάλαβν από τους πρώτους πόντους το ρόλο του αφεντικού.
Με του Έγκλεσκαλνς, Μιγιαίλοβιτς να δίνουν καθοριστικούς ποντους, αλλά και το μπλοκ να προσφέρει πολύτιμες λύσεις ο Ολυμπιακός απέκτησε «αέρα» 7 πόντων , καθώς προηγήθηκε με 22-15 , για να κατακτήσει άνετα το πρώτο σετ με 25-19 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι, αφού βελτίωσαν αισθητά την υποδοχή τους, αλλά και τα ποσοστά τους στην επίθεση, με πόντους των Ράπτη, Ρανγκέλ και Τσάτσιτς, προηγηθηκαν 13-18 και 14-20. Οι «πράσινοι» με τον Ρανγκέλ στο σερβίς έφτασαν στο 15-22 . Ο Ολυμπιακός με τον Φρομ να παίρνει μπροστά μείωσε σε 19-22, αλλά τελικά το σετ το κατέκτησε η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με 20-25.
Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο μέχρι το 8-8.

Ο Ολυμπιακός παίρνοντας ενέργεια, αλλα και ποιότητα από τους Έγκλεσκαλνς Μιγιαϊλοβιτς, Φρομ και Όκολιτς προηγήθηκε 14-10, αφού βελτιώθηκε αισθητά τόσο στο μπλοκ, όσο και στην υποδοχή, ενώ και στην επίθεης το ποσοστό αποτεςλεσματικότητας ανέβηκε αισθητά. Την ίδια στιγμή από πλευράς «πρασίνων» οι Τσάτσιτς, Ρανγκέλ και Ανδρεόπουλος προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά την ομάδα τους στο σκορ.
Με άσο το Φρομ ο Θρύλος προηγήθηκε 16-11 και με επίθεση του Έγκλεσκαλνς 17-12 βάζοντας γερές βάσεις για τη κατάκτηση του τρίτου σετ.
Με μπλοκ του Έγκλεσκαλνς σε πόντο – ράλι η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη προσπέρασε 21-15 για να φτάσει στο 2-1 (25-20) με καρφί του Φρομ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπηκε φουριόζος και με τους Έγκλεσκαλνς, Μιχζαίλοβιτς να ηγούνται στο σκοράρισμα προηγηθηκε 10-5 και έδειξε χαρακτήρα και νοοτροπία νικητή.
Το «πάρτι» συνεχίστηκε για τους παίκτες που Δημήτρη Καζάζη, που με άξονα την πολύ ποιοτική τους άμυνα, αλλά και ις εναλλακτικές τους επιλογές στην επίθεση έφτασαν το σκορ στο 20-9 με διαδοχικούς πόντους του Φρομ, για να κατακτήσουν το σετ με 25-10 (!)  και μαζί το 30ό πρωτάθλημα με εκκωφαντικό τρόπο!

Τα σετ: 25-19, 20-25, 25-20, 25-10.