Ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο

Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος για το 2022, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μόλις 71 λεπτά για να νικήσει 3-0 σετ τη Λαμία στο «Μελίνα Μερκούρη». Εξάλλου, ο Λορέντζο Μιτσέλι μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στις παίκτριές του. Αλλά αυτό δεν άλλαξε την εικόνα που είχαν οι «ερυθρόλευκες», που δεν συνάντησαν δυσκολίες. Ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο.

Τα σερί έφεραν το 1-0 σετ

Η Λαμία πήρε τον πρώτο πόντο στο ματς. Όμως, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν κάτι παραπάνω από ιδανική. Με σερί 5-0, βρέθηκε στο +4 (5-1), με τρεις πόντους της Κούμπουρα. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» είχαν καλό ρυθμό και προηγήθηκαν 9-3 με την Χριστοδούλου. Ακόμη ένα σερί 5-0 έφερε την ομάδα του Μιτσέλι στο +9 (14-5) με την Όλμπρεχτ. Λοιπόν, το σετ είχε έρθει στα μέτρα των κοριτσιών του Θρύλου που απέκτησαν και διψήφια διαφορά (19-8), με νέο σερί 5-0. Επίσης, με αντίστοιχο τρόπο, με σερί 4-0, και το πέρασμα της Χριστοδούλου, έκλεισε το σετ με 25-13, για το 1-0.

Πάτησαν… γκάζι

Με προβάδισμα 4-1 υπέρ των κοριτσιών του Θρύλου άρχισε και το δεύτερο σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» μετά το μπλοκ της Κούμπουρα. Το προβάδισμα που είχαν οι «ερυθρόλευκες» παρέμεινε ως το 7-4. Αλλά στο γυναικείο βόλεϊ, ο τομέας της ψυχολογίας είναι τα πάντα. Έτσι, ένα «νεκρό διάστημα» και επί μέρους 5-0 από τις φιλοξενούμενες που προσπέρασαν 9-7. Οι κοπέλες του Θρύλου αντέδρασαν και προσπέρασαν με 10-9 με πλασέ της Χριστοδούλου. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 14-12, αλλά η Λαμία ισοφάρισε. Εκεί, όμως, οι κοπέλες του Μιτσέλι έκαναν σερί 4-0 για το 18-14 με την Γουίντερς. Στη συνέχεια, ο άσσος της Κούμπουρα έκανε το σκορ 20-15. Η Γουίντερς ανέβασε το προβάδισμα στο +6 (22-16). Το σετ έκλεισε με τους δύο πρώτους πόντους της Σάλας στο ματς, για το 25-18 και το 2-0 στα σετ.

«Καθαρό» τρίποντο

Οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν περιθώρια στη Λαμία. Άρχισαν το τρίτο σετ με 2-0 προβάδισμα, που γρήγορα έγινε 5-1 με επίθεση της Κούμπουρα και το πλασέ της Σάλας. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, όπως δείχνει και το σκορ. Προηγήθηκε 8-4 με την Γενιτσαρίδη, ενώ το μπλοκ από Σάλας και Γιώτα έκανε το σκορ 13-7. Η Σάλας με αποτελεσματικότητα στην επίθεση έδωσε το 15-8 και το 16-9. Η Γενιτσαρίδη έκανε το σκορ 18-11, η Σάλας με πάιπ το 20-11 και το μπλοκ της Γιώτα το 22-12. Με τρεις επιθέσεις της Γενιτσαρίδη έγινε κατά σειρά το 23-12, το 24-12 και το 25-12 για το 3-0 σετ. Ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο.

Τα σετ 3-0 σε 71: 25-13, 25-18, 25-12.

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-13

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-9 21-12, 25-12

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας από 4 άσσους, 18 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντσο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Γουίντερς 7 (6/18 επ., 1 άσσος, 20% υπ. – 20% άριστες), Όλμπρεχτ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 16 (10/21 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/8 επ. 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 47% υπ. – 18% άριστες) / Αντωνακάκη (λ. 57% υπ. – 43% άριστες), Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Σάλας 8 (8/10 επ., 33% υπ.), Τσιτσιγιάννη 4 (4/5 επ.), Ζαφειρίου.

ΛΑΜΙΑ (Ηλίας Αγγελής): Ρωσσιάδου 2 (2 μπλοκ), Μέμπους, Κουτρουμπή 3 (1/4 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 12 (10/27 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λίβινγκστον 10 (7/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Γκόλτσιου 1 (1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 70% υπ.-40% άριστες), Κτιστάκη, Μητακίδου 1 (1 μπλοκ), Σουλιώτη 1 (1 άσσος).