Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εμφατική «τεσσάρα» στη Λάρισα! [Video]

Σαν σήμερα το 2005 ο Ολυμπιακός ταπείνωσε με 4-0 την θεσσαλική ομάδα στον Ναό και συνέχισε την ξέφρενη πορεία του προς την κατάκτηση του νταμπλ εκείνης της σεζόν.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με μία εμφατική νίκη επί της Λάρισας με 4-0 είναι άρρηκτα συνδεδεμένη χρονικά για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία.
Συγκεκριμένα, σαν σήμερα πριν από 18 ακριβώς χρόνια ο Θρύλος με τον Τροντ Σόλιντ στην άκρη του πάγκου του, ταπείνωσε τους Θεσσαλούς στο ανακαινισμένο «Γ. Καραϊσκάκης» και συνέχισε την φρενήρη του κούρσα προς την κατάκτηση του νταμπλ εκείνης της περιόδου
Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 18’ με αυτογκόλ του Νταμπίζα, έπειτα από πλάσε του Οκκά και καραμπόλα με το δοκάρι και το σώμα του Έλληνα αμυντικού.

Στο 39’ ο Ριβάλντο έβγαλε μία μαγική μπαλιά και πάλι στον Οκκά και εκείνος «έγραψε» το 2-0 με υπέροχο «κρέμασμα» πάνω από τον Κοτσόλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα. Πρώτα με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στο 70ο λεπτό, έπειτα από υπέροχη πάσα του Μπουλούτ, και 10 λεπτά αργότερα, ο Οκκάς έκανε την ασίστ και ο Μπαμπανγκίντα σκόραρε για το τελικό 4-0 του Ολυμπιακού.