ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έμεινε από δυνάμεις και δεν άντεξε

Μια ακόμη ήττα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στη φετινή Ευρωλίγκα Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν στην Ουγγαρία κόντρα στην Szekszard για τρία δεκάλεπτα. Στο τέλος, όμως, δεν είχαν το ίδιο πρόσωπο και ηττήθηκαν 78-69. Έμεινε από δυνάμεις και δεν άντεξε.

Τα 19 λάθη ήταν πάρα πολλά και δεν ήταν δυνατόν να κάνει νίκη η ομάδα του Ζίμπαρτς με τόσο πολλά. Η Γκούσταφσον με 23 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ, ενώ καλή δουλειά έκανε η Νικολοπούλου με 16π. και 4 ασίστ. Ωστόσο η απουσία της Σταμολάμπρου, αλλά και της Στραουτμάνε που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ήταν καθοριστικοί παράγοντες για την έκβαση του ματς.

Δυναμική αντίδραση παρά τα λάθη

Άλλο ένα ματς του Ολυμπιακού που οι «ερυθρόλευκες» χρειάστηκαν σχεδόν 90 δευτερόλεπτα για να πετύχουν τους πρώτους πόντους τους. Αυτή τη φορά στον αιφνιδιασμό με την Σταμάτη για το 4-2, ενώ η Σουκ ισοφάρισε 4-4 (3′). Όμως ένα κενό τετράλεπτο επέτρεψε στην Szekszard να κάνει επί μέρους 12-2 και να προηγηθεί 16-6, πριν μειώσει η Γκούσταφσον 16-8 (6′). Η Αμερικανίδα σέντερ ήταν εκείνη που έδωσε λύσεις στην επίθεση, μειώνοντας σε 18-12, στο φινάλε του δεκαλέπτου. Με τις «ερυθρόλευκες» να έχει αστοχία στο τρίποντο, αλλά και 7 λάθη!

Το τρίποντο της Νικολοπούλου κατέβασε τη διαφορά στους 5 (20-15, 12′). Η Szekszard βρέθηκε στο + 7 (22-15), αλλά εκεί η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε εξαιρετική δουλειά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολυφωνία στην επίθεση, ενώ δεν επέτρεπαν στην ουγγρική ομάδα να τους κάνει «ζημιά» με τα επιθετικά ριμπάουντ (11 στο ημίχρονο)! Η Νικολοπούλου βοήθησε και επιθετικά, το ίδιο και η Σταμάτη. Έτσι, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 18-5 και προηγήθηκε 33-27 στο 19′. Με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 29-33. Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε τις Ουγγαρέζες στο 1/10 τρίποντα. Το επί μέρους 21-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο οφείλεται και στον περιορισμό των λαθών.

Προηγήθηκε με +12 αλλά έμεινε από δυνάμεις

Οι κοπέλες του Ζίμπαρτς έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ήταν το διάστημα που έκαναν επί μέρους 8-0 και με το καλάθι της Γκούσταφσον βρέθηκαν στο +12 (29-41, 23′). Αν και η Szekszard κατάφερε και μειώσει στους 6 (35-41), το νέο τρίποντο από τη Σταμάτη έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (44-35, 26′). Όμως, οι Ουγγαρέζες κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να κάνουν σερί 11-2 μέσα σε διάστημα 2:29. Με αποτέλεσμα να προηγηθούν 46-45. Με καλάθια από Νικολοπούλου και Σπυριδοπούλου το δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 49-48.

Το τρίποντο της Σπυριδοπούλου έφερε το Θρύλο στο +4 (54-50, 32′). Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογο. Δυστυχώς οι «ερυθρόλευκες» έμειναν από δυνάμεις. Με αποτέλεσμα η Szekszard να κάνει σερί 13-2 και να προηγηθεί στο 35′ με +7 (63-56). Η Γκούσταφσον μείωσε σε 63-60 στο 36′, όμως η ουγγρική ομάδα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-62, 37′) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Η διαφορά έφτασε στο 78-64, για να λήξει το ματς 78-69.  Έμεινε από δυνάμεις και δεν άντεξε.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 29-33, 48-49, 78-69.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.