Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Εκτός έδρας νίκη για την Μονακό

Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού της Λε Πορτέλ με 82-70 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 20-7,παραμένοντας στη δεύτερη θέση ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 9-18.

Την νικηφόρα της πορεία στο γαλλικό πρωτάθλημα συνέχισε η Μονακό.
Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος τΟου Ολυμπαικού στους προημιτελικούς της Ευρωλίγκα,  επικράτησε εκτός έδρας της Λε Πορτέλ με 82-70 κι έτσι διατηρήθηκαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και έφτασαν να προηγούνται 19-28 στο 10’ ενώ η λήξη του πρώτου μέρους τους βρήκε να διατηρούν το προβάδισμά τους για τι 343-52.
Η ομάδα από το Πριγκιπάτο είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-58). Η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας με 82-70.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τόμας και Τζέιμς με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Λε Πορτέλ ξεχώρισε ο Ολουτζόμπι με δώδεκα πόντους, με τους Χίφι και Μανγκίν να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-28, 43-52, 58-67, 70-82.