Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εκκωφαντική «πεντάρα» στον Αθηναϊκό! [Video]

Στις 15 Ιανουαρίου του 2001 ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 5-1 της ομάδας του Βύρωνα με διαστημικό ποδόσφαιρο και συνέχισε ακάθεκτη την κούρσα τους προς το πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Με μία ευρεία εκτός έδρας νίκη επί του Αθηναϊκού με 5-; συνδέεται χρονικά για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία.
Συμπληρώνονται 23 χρόνια από την βραδιά της 15ης Ιανουαρίου του 2001 όπου ο Θρύλος με τον Τάκη Λεμονή στην άκρη του πάγκου του
πέρασε πολύ εύκολα από την έδρα του Αθηναϊκού, επικρατώντας με 5-1 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Εθνικής κατηγορίας. Με τη νίκη τους αυτοί οι πρωταθλητές Ελλάδας, αναδείχθηκαν και πρωταθλητές χειμώνα.

Το ματς ξεκίνησε με τους παίκτες του Τάσου Χατζηαγγελή να έχουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα, αφού μόλις στο 2 ο Κορομπόκης βρέθηκε μόνος του απέναντι στο Γεωργίου, αλλά το πλασέ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τα πόδια του «ερυθρόλευκου» πορτιέρο.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Γιαννακόπουλος με κοντινό πλασέ παραβίασε για πρώτη φορά την εστία του Βεζυρίδη. Το γρήγορο γκολ των Πρωταθλητών Ελλάδας τους επέτρεψε να χαλαρώσουν και έδωσαν χώρο στους παίκτες του Αθηναϊκού που έφταναν πιο εύκολα στην περιοχή του Αγγελου Γεωργίου. Έτσι, στο 43 ο Κορομπόκης έβγαλε μια χαμηλή σέντρα στην «ερυθρόλευκη» περιοχή και ο αφύλακτος Ζαφειράκης ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο, το γκολ αυτό δεν πρόλαβαν να το χαρούν πολύ οι γηπεδούχοι, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Αλέξης Αλεξανδρής, εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος και με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και με σκοπό να «καθαρίσει» γρήγορα το ματς και τα κατάφερε. Μόλις στο 48, ο Βεζυρίδης ανέτρεψε τον Οφορίκουε και ο διαιτητής κ. Μποροβήλος υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, την οποία ανέλαβε να εκτελέσει ο Τζόρτζεβιτς, σημειώνοντας το 1-3.

Δύο λεπτά αργότερα, και πάλι ο Αλεξανδρής εκμεταλλεύτηκε αμυντική αδράνεια και με πλασέ σημείωσε το 1-4.

Στη συνέχεια, ο τεχνικός του Ολυμπιακού «έριξε» στον αγώνα τους Τζιοβάνι και Ζέτερμπεργκ στις θέσεις των Οφορίκουε και Γιαννακόπουλου. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος στα περίπου 30 λεπτά που αγωνίστηκε κατάφερε να σημειώσει ένα γκολ στο 66΄, ύστερα από πολύ καλή συνεργασία με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν από το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Μποροβήλο είχε δοκάρι.

Αθηναϊκός: Βεζυρίδης, Σφακιανάκης (46 Βαντελανόιτ), Κορομπόκης, Εντουσέι, Παπανδρέου, Ζαφειράκης (53 Μπασαλά), Τσιρώνης (62 Μίτιτς), Καραμάνος, Σαμαράς, Ζαβαντίας, Προβατάς.

Ολυμπιακός: Γεωργίου, Μαυρογενίδης, Ανατολάκης, Κωστούλας, Γεωργάτος, Γιαννακόπουλος (59 Ζέτερμπεργκ), Νινιάδης, Ζε Ελίας (70 Πουρσανίδης), Τζόρτζεβιτς, Οφορίκουε (59 Τζιοβάνι), Αλεξανδρής.