ΜΠΑΣΚΕΤ

Έκανε “ζέσταμα” ενόψει Εφές!

Μία ωραία και χαλαρή… προπόνηση ενόψει του αγώνα με την Εφές είχε το απόγευμα η ομάδα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ όπου και επικράτησε με 84-60 κόντρα στην ομάδα του Ρεθύμνου για το ματς της Basket League.

Έχοντας… ουκ ολίγους παίκτες να μετρούν διψήφια νούμερα, ο Ολυμπιακός κέρδισε με μεγάλη διαφορά. Το πρώτο βιολί σαφώς ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε double-double (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ενώ οι Γκος, Στρέλνιεκς και Μιλουτίνοφ ήταν επίσης εξαιρετικοί. Για τους Κρητικούς, ο Χριστοδούλου έκανε τη διαφορά με 14 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έκανε καλύτερη εκκίνηση στην αναμέτρηση και με πλουραλισμό στην επίθεσή του βρέθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων (17-7, 6’) χάρη στους Ουίλιαμς-Γκος και Στρέλνιεκς. Μπαρτ και Κλάντον όμως βρήκαν ρυθμό κι επαφή με το καλάθι μειώνοντας για το Ρέθυμνο σε 22-18 (9’).

Στη συνέχεια με συγκέντρωση στην άμυνα και τον Γιώργο Πρίντεζη σε… κέφια, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +17 (39-22, 14’). Αυτή τη φορά ο Μπαρτ δε βρήκε σύμμαχο κάποιον συμπαίκτη του κι έτσι δεν υπήρξε αντίδραση από τους φιλοξενούμενους. Στην άλλη πλευρά ο Παπανικολάου με τρίποντο μεγιστοποίησε για το ημίχρονο, τη διαφορά κάνοντας το 49-30 (18’).

Ο Παπανικολάου μαζί με το Πρίντεζη ήταν αυτοί που σκόραραν όταν βγήκε ο Ολυμπιακός από τα αποδυτήρια και με κάρφωμα του Έλληνα φόργουορντ στον αιφνιδιασμό η διαφορά πήγε στο +20 (58-38, 25’). Ο ρυθμός πάντως δεν είχε ουδεμία σχέση με την προηγούμενη διάρκεια του αγώνα με τους παίκτες και των δύο ομάδων να είναι αρκετά άστοχοι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπλατ έκανε πολλές και συχνές αλλαγές, κάτι το οποίο επηρέασε κάπως την επίθεση αλλά όχι και την άμυνα. Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα πάντως διατηρώντας τη διαφορά μόνιμα πάνω από τους 20 πόντους μέχρι την κόρνα της λήξης.