Έκανε άνετα το πρώτο βήμα

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα, νίκησε εύκολα 82-51 τον Άρη και πέρασε στα ημιτελικά του Final-8. Οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική άμυνα στο ματς, κράτησαν τους «κίτρινους» χαμηλά στο σκορ και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου. Έκανε άνετα το πρώτο βήμα.

• MVP: Ταρίκ Μπλακ. Ο Αμερικανός σέντερ ήρθε βοήθησε πολύ. Καθώς πέτυχε 14 πόντους, ενώ είχε 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα των «ερυθρολεύκων». Κράτησε τον Άρη στους 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά στους 51 στο ματς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Βασίλης Τολιόπουλος. Ο Έλληνας γκαρντ που κάνει τη διαφορά έμεινε στους 0 πόντους (με 0/4 τρ.) σε 16:02.
  • THE POINT: Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 20-0 στο διάστημα 4′-11′ και έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης στα ημιτελικά του Final-8.

Η άμυνα τον οδήγησε

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν το κλειδί στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στον Άρη. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν δέχθηκαν καλάθι για 3:25! Επιπλέον, μετά το 4-4 στο 4′ (σ.σ.: με 4 λάθη για τους «ερυθρόλευκους» ως εκείνο το σημείο) ακολούθησε σερί 18-0 ως το φινάλε του δεκαλέπτου. Αλλά και συνολικά 20-0 ως τις αρχές του δεύτερου για το 24-4. Βεζένκοφ (6π., 5ρ.) και Φαλ (5π.) ήταν οι βασικοί εκφραστές στην επίθεση. Το μοναδικό θέμα του Μπαρτζώκα ήταν το 0/4 τρίποντα. Όμως, εκεί χάθηκε λίγο ο ρυθμός. Αλλά ο Μπλακ ήταν αποτελεσματικός (7π.). Οι αλλαγές στην πεντάδα αποσυντόνισαν τον Ολυμπιακό. Έτσι, ο Άρης έκανε σερί 16-9 και μείωσε σε 31-20 στο 17′. Με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 15 στο ημίχρονο.

Άνετα το πρώτο βήμα

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά. Με τον Βεζένκοφ διψήφιο (11π.) η διαφορά επέστρεψε στους 20 πόντους (48-28, 24′). Αν και ο Άρης έκανε ένα μικρό ξέσπασμα ως το 26′ (48-35), αυτό δεν είχε συνέχεια. Διότι ο Θρύλος με «όπλο» την άμυνά του, δέχθηκε ως το 30′ μόνο δύο πόντους. Επιθετικά, η περίοδος έκλεισε με σερί 8-0  για τους «ερυθρόλευκους» που έφτασαν στο +23. Ο Μπλακ άρπαξε την ευκαιρία και συνέχισε να προσφέρει και στις δύο πλευρές. Αλλά και ο Λαρεντζάκης (8π. στο τελευταίο δεκάλεπτο). Με τον Πάπας να διαμορφώνει το τελικό σκορ με τρίποντο στα 38.4” για το φινάλε. Ακόμη ο Μπαρτζώκας μοίρασε τους χρόνους με τον Παπανικολάου να έχει το μέγιστο με 21:06. Έκανε άνετα το πρώτο βήμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-4, 39-24, 60-37, 82-51.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.