«Εγκλήματα» και τιμωρία

Λοιπόν, σε αυτό το επίπεδο τα λάθη τα πληρώνεις πολύ ακριβά. Ειδικά στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του Game 3. Μιας και ο Ολυμπιακός είχε φάουλ να δώσει, δεν το έκανε. Έτσι δέχθηκε καθοριστικά τρίποντα από την Μπαρτσελόνα. Για να γίνει το 69-63 (2:03) τελικά 71-71. Επιπλέον, στο έξτρα πεντάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν άλλο ένα τρίποντο «μαχαιριά» στα 36,6” (80-80). Δεν κατάφεραν να σκοράρουν, η ισπανική ομάδα κέρδισε φάουλ στα 0,5” και ο Πάρκερ με 2/3 βολές (σ.σ.: εσκεμμένα έχασε την τρίτη) διαμόρφωσε το τελικό 80-82. Ωστόσο ήταν ένα σφύριγμα αμφισβητούμενο! Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη των Καταλανών που πήραν ξανά το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια τους. «Εγκλήματα» και τιμωρία.

• Ο MVP: Τόμας Σατοράνσκι. Ο Τσέχος ήταν ρυθμιστής του ματς (13π., 4ρ., 5ασ.,), ενώ έβαλε το τρίποντο του 80-80.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Τα λάθη που έκανε ο Ολυμπιακός με τα φάουλ. Δεν σταμάτησε την Μπαρτσελόνα και δέχθηκε τρίποντα «μαχαιριές».
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Οι διαιτητές. Καθώς το φάουλ στο φινάλε της παράτασης είναι αμφισβητήσιμο, ενώ έκαναν λάθη και νωρίτερα.
  • THE POINT: Όταν μια ομάδα έχει εκτός έδρας 11/25 τρίποντα και 44%, σε ματς που κρίνεται στο σουτ, αποκτά πλεονέκτημα.

Πραγματικό ντέρμπι

Λοιπόν, στην εκκίνηση του ματς φάνηκε πόσο μεγάλο ντέρμπι ήταν το Game 3. Διότι ως το 3′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες. Ωστόσο μέχρι το 5′ οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν… απάντηση στο μαρκάρισμα του Βέσελι (4π.) για το 4-8. Αλλά η είσοδος του Πετρούσεφ ήταν κομβική. Γιατί βοήθησε επιθετικά, ενώ απελευθέρωσε και τον Πίτερς. Το αποτέλεσμα ήταν επί μέρους 9-3 για το Θρύλο, που προηγήθηκε 13-11. Ωστόσο το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο. Ειδικότερα σημείο αναφορά ήταν τα 4 λάθη της Μπαρτσελόνα και οι ισάριθμοι πόντοι του Ολυμπιακού από αυτά!

Δύναμη… αέρος!

Πράγματι ο Πετρούσεφ ήταν κάτι παραπάνω από καταλύτης στο παιχνίδι του Θρύλου. Όμως το ίδιο και ο Ράιτ που ήρθε από τον πάγκο. Κατά συνέπεια, το δίδυμο αυτό διαφοροποίησε τις ισορροπίες στο παρκέ. Επιπλέον, ο ΜακΚίσικ και ο Λαρεντζάκης έδωσαν ενέργεια και λύσεις. Επιπρόσθετα,  μετά το 25-25 (15′) ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά (+7) μετά το κάρφωμα του «Μωυσή» (32-25, 17′). Ακολούθως η είσοδος του Μπριθουέλα προκάλεσε… θέματα (32-29, 18′). Αλλά ο Σέρβος φόργουορντ (11π.) και ο Αμερικανός σέντερ (11π., 4ρ) έφεραν το Θρύλο στο +8 (37-29, 34.2”). Για να λήξει το ημίχρονο στο +5 για τους «ερυθρόλευκους», που είχε 7-0 πόντους από λάθη (σ.σ.: 4-7 των δύο ομάδων).

Τρίποντη ανατροπή

Ωστόσο η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο. Μιας και έβαλε 3/3 τρίποντα ως το 23′ για να προηγηθεί 40-41. Αλλά και ο Ολυμπιακός απάντησε έξω από τα 6,75μ. με τον Γουόκαπ (2/2) και το ματς ήρθε ξανά στην ισορροπία (45-45, 26′). Επιπλέον, οι Καταλανοί συνέχισαν να σκοράρουν τρίποντα (5/6 στο δεκάλεπτο). Το αποτέλεσμα ήταν το 48-45 (27′) να γίνει 51-57 στα 9,9” με το τρίποντο του Πάρκερ. Διότι ο Θρύλος δεν κατάφερε να περιορίσει και τη δράση του Ερνανγκόμεθ. Ακόμα οι φιλοξενούμενοι είχαν 3-2 κλεψίματα, ενώ ισορρόπησαν τα λάθη στην περίοδο (σ.σ.: από 3).

Έγιναν… εγκλήματα

Όμως ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ένα γρήγορο 4-0 πλησίασε στο καλάθι (55-57, 9:06), όταν σκόραρε ο ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό. Αλλά, η ομάδα του Γκριμάου κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Ωστόσο, το αντιαθλητικό φάουλ του Λαπροβίτολα στον Πετρούσεφ οδήγησε στην ισοπαλία (61-61, 5:09), για να περάσει ο Θρύλος μπροστά με τη βολή του Ράιτ (62-61, 4:56). Κατόπιν, εναλλαγές στο προβάδισμα. Δύο μεγάλες άμυνες από ΜακΚίσικ (σ.σ.: κλέψιμο) και Ράιτ (σ.σ: τάπα στον Βέσελι) οδήγησαν στο 69-63 (2:03). Ωστόσο, ο Αμπρίνες με δύο ελεύθερα τρίποντα κράτησε την Μπαρτσελόνα (71-69, 1:12). Παρότι είχε φάουλ να δώσει, ο Ολυμπιακός δεν το έκανε και το ματς πήγε στο 71-71 με τον Λαπροβίτολα (7,6”). Μετά ο Γκος αστόχησε στην τελευταία φάση και το ματς πήγε στην παράταση. «Εγκλήματα» και τιμωρία.

Τιμωρία στο τέλος

Βέβαια ό,τι έγινε στα 40 λεπτά συνεχίστηκε και στα επόμενα 5. Δηλαδή μια «μάχη» μέχρι τελικής πτώσης. Ακολούθως, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 76-75 με το τρίποντο του ΜακΚίσικ. Για να αποκτήσει αβαντάζ τριών πόντων δις. Αμφότερες με τον Φαλ (2:30 και 56,6”) για το 78-75 και το 80-77. Ωστόσο εκεί δέχθηκε τρίποντο από τον Σατοράνσκι (80-80, 36,6”). Ακολούθως, ο Γκος αστόχησε στην επίθεση και στα 0,5” δόθηκε φάουλ του Πετρούσεφ στον Πάρκερ. Αλλά είναι μια φάση που σηκώνει πολλή συζήτηση. Ο Αμερικανός έβαλε 2/3 βολές, αστόχησε στην τρίτη και το ματς έληξε 80-82. «Εγκλήματα» και τιμωρία.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.δ.) 80-82.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.