Δεν έφταναν οι Ελληνες

Ακόμα μία ήττα για τον Ολυμπιακό από την Ζενίτ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα με 91-87 . Κορυφαίος ο Σπανούλης με 31 πόντους ,Πρίντεζης και Παπανικολάου είχαν απο 20, άποντοι ΟΛΟΙ οι Αμερικανοί της ομάδας,

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και τον Ολυμπιακό να είναι στη θέση του οδηγού(16-21) ,έχοντας μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ-Σπανούλη και Μιλουτίνοφ.

Η  Ζενίτ αντέδρασε για το 22-23 ,με τον Ολυμπιακό να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 24-27 χάρις σε καλάθι του Πρίντεζη και τους Πειραιώτες να είναι εξαιρετικοί εντός παιδιάς και να δημιουργούν με ασίστ.

Το ροτέισον στις αλλαγές της Β περιόδου αποδείχτηκε καταστροφικό. Ο Ρότσεστι ήταν σε άλλο γήπεδο, ενώ οι Ρώσοι άρχισαν να βρίσκουν σκορ και με σερί 10-0 προηγήθηκαν 34-27.

Ο Ολυμπιακός έχανε εύκολα ριμπάουντ,ο Αιβερσον έκανε πάρτι ,τουλάχιστον ήταν στο σκορ κυρίως με εμπνεύσεις του Σπανούλη η του Πρίντεζη ,αλλλά η Ζενίτ ,με τον Αγιον κυρίαρχο είχε μπει για τα καλά στο παιχνίδι με συμπαραστάτη  τον Βορόνοφ.  Με το ημίχρονο να λήγει 45-43.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αλλού για αλλού. Η Ζενίτ ξέφυγε με 8 (51-43)  και εν συνεχεία  με 11 (64-53). Ο Παπανικολάου με 3/4 τρίποντα έδειξε ότι υπάρχει σημάδι ζωής  και η τρίτη περίοδος έληξε στο 66-58.

Το  ματς έμοιαζε χαμένο (73-62 6’42 πριν  το τέλος ), αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Πρώτα με τον Παπανκολλάου και εν συνεχεία με τον Σπανούλη και με ένα σερί 3-12 φτάσαμε στο 76-74.

Ωστόσο δύο λάθη  από τον Κόνιαρη(κακή πάσα σε Παπανικολάου ) και καλάθι και φάουλ του Ρένφροου (79-74) συν ένα ακόμα λάθος από τον τραγικό Μπάλντγουιν για τρίποντο του Χόλινς τελείωσε τη σεμνή τελετή   και όσο και αν ο Σπανούλης και ο Παπανικολλάου με τρελά τρίποντα πήγαν για την απίστευτη ανατροπή οι παίκτες της Ζενίτ ήταν εύστοχοι στιις βολές και δεν αυτοκτόνησαν

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αλμπισί 6 (8 ασίστ), Πονκρασόφ 3 (1), Χόλινς 8 (2/7 τρίποντα), Τόμας 10, Ρένφρο 8 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 5 (1), Βορόνοφ 21 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ζούμπκοφ 7 (1), Αμπρομάιτις 2, Αγιόν 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι (0/4 σουτ), Μπάλντγουιν (0/5 σουτ), Πολ (0/6 σουτ), Κόνιαρης (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Σπανούλης 31 (5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοβ 9 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 20 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρούμπιτ.