Στον μεγάλο τελικό ο Θρύλος (pic )

Την πρώτη του νίκη στο διεθνές τουρνουά που διοργανώνεται στο Παρίσι πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και με 3-1 σετ απέναντι στην Βερόνα πήραν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Εκεί θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο το βράδυ την Ναντ που κέρδισε στο άλλο παιχνίδι την διοργανώτρια Παρί με 3-1 σετ.

Ο Θρύλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με όπλο την επίθεση και το σερβίς έκαμψε την αντίσταση των Ιταλών παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1. Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το ματς με υψηλά ποσοστά στην επίθεση και 12 άσσους, ενώ είχαν πρώτο σκόρερ τον Μίχαλ Φίνγκερ με 24 πόντους (19/34 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ). Ακολούθησαν οι Χουσάϊ και Βουλκίδης που σημείωσαν αμφότεροι από 12 ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Πετρέας που ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους (5/8 επ., 4 άσσους, 1 μπλοκ).

Tα σετ του αγώνα: 20-25, 25-16, 25-19,25-14