ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έχασαν βαθμούς «Φενέρ» και Αϊντραχτ

«Κόλλησαν» στο 1-1 εντός έδρας και οι δύο ευρωπαϊκές αντίπαλοι του Ολυμπιακού κόντρα σε Σίβασπορ και Στουτγκάρδη…

Σε εντός έδρας ισοπαλίες με 1-1 υποχρεώθηκαν οι δύο ευρωπαϊκοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Europa League Φενέρμπαχτσε και Άίντραχτ απέναντι σε Σίβασπορ και Στυυτγκάρδη
Μάλιστα για την «Φενέρ ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών στο τουρκικό πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα της Φρανκφούρτης παρέμεινε για ακόμη μία αγωνιστική μακριά από τη νίκη.
Η Φενέρ προηγήθηκε στο 23’ με τον Οσαγί Σαμουέλ, που εκμεταλλεύθηκε ολιγωρία της άμυνας της Σίβασπορ, αλλα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45’ με εύστοχο πέναλτι του Πέδρο Ενρίκε.
Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europe League, αγωνίστηκε με τους: Μπαγιντίρ, Τίσεραντ (22′ Σαλάι), Κιμ, Ασίζ (73′ Γιαντάς), Σάμιουελ, Γκουστάβο, Ζάιτς, Κουμουσκλάγια, Οζίλ (59′ Καβεχτσί), Ρόσι, Μπερίσα (59′ Βαλένσια).

Όσον αφορά την Άιντραχτ παρότι η Στουτγκάρδη έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στο 82ο λεπτό, κατάφερε να «ξεράνει» τους γηπεδούχους που είχαν προηγηθεί με τον πρώην… φευγάτο Κόστιτς, με τον Μαρμούς να σκοράρει στο 88ο λεπτό και να «κλέβει» έναν βαθμό για την ομάδα του, αφήνοντας από την άλλη τους «αετούς» για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη.

Με την ισοπαλία αυτήν, η Άιντραχτ παρέμεινε στα χαμηλά και στην 14η θέση, την ώρα που η ομάδα του Μαυροπάνου που αγωνίστηκε ως βασικός, ανέβηκε στην 10η θέση.

H ενδεκάδα της Άιντραχτ: Τραπ – Ντουρμ (80′ Ντα Κόστα), Εν’Ντικά, Χιντερέγκερ, Λενζ – Σο, Χρούστιτς (59′ Γιάκιτς) – Χάουγκε (81′ Πασιέντσια), Καμάντα, Λίντσρομ (59′ Κόστιτς)– Λάμερς (70′ Μπόρε).