Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αυτό και εάν είναι εξοχικό! [Videos]

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο ΟΑΚΑ σε όλες τις διοργανώσεις πιστοποιώντας την ξεκάθαρη ανωτερότητά του έναντι των «πρασίνων».

Υπόθεση ενός … δεκαλέπτου αποδείχθηκε για τον Ολυμπιακό και ο δεύτερος τελικός των πλέι – οφ, ώστε να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου και να στείλει ηχηρό μήνυμα προς κάθε περίπτωση ότι ετοιμάζεται να δημιουργήσει την δική του δυναστεία στον χώρο του ελληνικού μπάσκετ!
Όπως στον πρώτο τελικό του ΣΕΦ οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν ένα μόλις δεκάλεπτο, ώστε να προηγηθούν 23-4 και να καθαρίσουν με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη, έτσι ακις τον δεύτερο τελικό του ΟΑΚΑ χρειάστηκαν ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο, ώστε να μετουσιώσουν την ανωτερότητά τους.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα άφησαν στα αποδυτήρια το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο και με συνολικό σκορ 10-29 στην τρίτη περίοδο, που είχε ως .. αφετηρία το εντυπωσιακό 2-23 των 7 πρώτων λεπτών, έκαναν την ολική επαναφορά.

Για όσους δεν το έχουν συνειδητοποιήσει η «αρμάδα» του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε αισίως την τρίτη διαδοχική της νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑΑ σε όλες τις διοργανώσεις κόντρα στους «πράσινους», επιβεβαιώνοντας ότι το … άντρο του Παναθηναϊκού αποτελεί το καλύτερο … εξοχικό του Θρύλου!
Η αρχή είχε γίνει στις 23 του περασμένου Δεκέμβρη με τον Ολυμπιακό να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση και να περνάει σαν σίφουνας από το ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα με 65-84.
Ακολούθησε το «διπλό» της κανονικής περιόδου με 62-68 με το οποίο οι Πειραιώτες «κλείδωσαν» την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των τελικών. Για να φτάσουμε στο αποψινό 72-78, που σηματοδότησε το επί μέρους 3-0 στο ΟΑΚΑ και την έκτη συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Πάμε να θυμηθούμε τις καλύτερες φάσεις και των τριών φετινών «διπλών» του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ!