Ε-ΜΠΕΝ-ε Θρύλε για την πρόκριση!!!

Τεράστιο βήμα πρόκρισης για τα μπαράζ που οδηγούν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε ο Ολυμπιακός απόψε παίρνοντας ένα παλληκαρίσιο “διπλό” στο “Στάντιον Παρτιζάνα” του Βελιγραδίου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν 3-1 των αντίστοιχων Σερβίας χάρη στο… σόου που έδωσε ο Μοχάμεντ Μπεν, ο οποίος πέτυχε δύο εξαιρετικής ομορφιάς  τέρματα με το τέρμα του Εμενίκε στο 90+1′ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Ο Χάσι ξεκίνησε με 4-2-3-1 και ένα ακόμα πρόβλημα σε αυτά που είχε πριν το παιχνίδι. Με τον Φορτούνη να έχει πρόβλημα στο στομάχι και εκτάκτως τη θέση του να παίρνει ο Σεμπά.

Τερματοφύλακας ήταν ο Καπίνο και απο  δεξιά προς αριστερά, βρέθηκαν οι  Φιγκέιρας-Ρέτσος-Ρομαό -Κούτρης.  Στη μεσαία γραμμή Σιώπης και Οτζίτζα με Μάριν μπροστά τους και στα άκρα Καρσελά δεξιά και Σεμπά αριστερά με Μπεν μοναδικό προωθημένο.

Το ματς είχε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό με τον Ολυμπιακό να έχει σκοπό να αιφνιδιάσει, αλλά ο Καρσελά ,απο την πάσα του Οτζίτζα δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Κάτι που έγινε 5 λεπτά μετά. Ο Μπεν  έκλεψε τη μπάλα λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου και την έδωσε για τον αΜάριν που του έβγαλε με τη σειρά του κάθετη  με τον άσο απότις Βερμούδες με ωραίο κοντινό σουτ να σκοράρει.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως έγινε το 1-1. Μτον Γιάνκοβιτς να βγάζει σέντρα σε ρόλο δεξιού εξτρεμ και τον Ταβάμπα σε ρόλο φορ να βγαίνει μπροστά από τον Οτζίτζα για  την ισοφάριση.

Ο Ρυθμός έπεσε, οι Σέρβοι κέρδιζαν την μάχη του κέντρου, έμοιαζαν πιο …ζωντανοί ,αλλά το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι “ερυθρόλευκοι”  ήταν καλύτεροι, κράτησαν κοντά τις γραμμές  και στο 56, ο Μπεν έκανε εξαιρετική κίνηση  μέσα στην περιοχή και διαγώνια δεξιά και αφού ταλαιπώρησε τον Οστογιτς με αριστερό ξερό σουτ έκανε το 1-2. Κάτι το οποίο πάγωσε το “Παρτίζάνα” .

Οι Σέρβοι έκαναν αγώνα για το ποιός θα κάνει το πιο fake πέσιμο  για να κερδίσει πέναλτι και το 1-3 έμοιαζε θέμα χρόνου. Με τον Εμενίκε να μπαίνει αλλαγή στο  87 και στο 90 να κάνει το 1-3 σκοράροντας στο πρώτο επίσημο ματς παίρνοντας τη μπάλα απο εξαιρετική μπαλιά του Φιγκέιρας πίσω απο το κέντρο και δεξιά.

Παρτίζαν (Μίροσλαβ Τζούκιτς, 4-4-2): Κλιάγιτς, Μίλετιτς, Όστοϊτς, Τσίρκοβιτς, Βουσίλεβιτς, Μπίχλερ, Κόσοβιτς, Λεονάρντο, Γιάνκοβιτς (82’ Πάντιτς), Ταουάμπα, Τζούρτζεβιτς.

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι, 4-2-3-1): Καπίνο, Κούτρης, Ρομαό, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Οφόε, Σιώπης, Σεμπά, Μάριν (80’ Ζντιέλαρ), Καρσελά (80’ Πάρντο), Μπεν (88’ Εμενίκε).