Eπαγγελματίας

botiaΜε απόλυτα επαγγελματικό τρόπο, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Πανιώνιο με 2-0 στη Νέα Σμύρνη  ,χάρις στα γκολ των    Μποτία (15) και Μιλιβίογεβιτς(64). Δεν ικανοποιήσαν οι Πειραιώτες με το ποδόσφαιρο που έπαιξαν αλλά ήταν ουσιαστικοί.

Ο Πάουλο Μπέντο ξεκίνησε με 4-2-3-1 την ενδεκάδα του με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, ενώ από δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Φιγκέιρας,Ντα Κόστα,Μποτία και Ρέτσο. Μιλιβόγεβιτς και Μάρτινς στα χαφ και μπροστά τους ο Μάριν. Δεξιά ο Ελγιουνούσι και αριστερά ο Σεμπά ,ενώ ο Ιντέγε ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Οι «κυανέρυθροι» θέλησαν να πιέσουν ψηλά περιμένοντας το  λάθος από τον Ολυμπιακό που έγινε στο 4 και συγκεκριμένα από τον Φιγκέιρας, με τον Ανσαριφάρντ να κλέβει τη μπάλα, να κερδίζει κόντρες, αλλά να νικιέται από τον Καπίνο στο τετ α τετ.

Χωρίς να βλέπουμε κάποια σοβαρή μπάλα και από τις δύο ομάδες, ο Πρωταθλητής Ελλάδας, ευτύχησε να προηγηθεί στο 15, όταν από κόρνερ του Μάριν, ο Μποτία με κεφαλιά –δυναμίτη έκανε το 0-1.

8 λεπτά αργότερα, Ιντέγε και Ντα Κόστα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με τους «Κυανέρυθρους» αμυντικούς να διώχνουν.

Με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να φτιάξει παιχνίδι κυρίως από την πλευρά του Ρέτσου, με τον Μιλόγεβιτς να δίνει εντολή για overlap και το νεαρό να  έχει κάρτα από το  30 κάτι που ανάγκασε τον Μπέντο στο τελευταίο 8λεπτο να αλλάξει πλευρές τους  δύο ακραίους μπακ, ενώ η μοναδική φορά που απείλησαν οι γηπεδούχοι ήταν  λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με τον Καπίνο να μπλοκάρει σε διπλό χρόνο την προσπάθεια του Φούντα.

Στην  επανάληψη, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει κατοχή μπάλας, οι «Κυανέρυθροι»  μέσοι ήταν καλά κλεισμένοι από την εξαιρετική  ανασταλτική λειτουργία των Μιλιβόγεβιτς και Μάρτινς . Στο 51, ο Ελ Γιουνούσι γύρισε για τον Φιγκέιρας, αλλά ο  Πορτογάλος δεν είναι φορ και το τελείωμα του ήταν κακό ,ενώ στο 60, ο Ρέτσος ξεχάστηκε από την άμυνα του Πανιωνίου, με τον Ελ Γιουνούσι να γεμίζει από  δεξιά αλλά να ο νεαρός αστόχησε.

Στο 64, πάντως, το ματς «κλειδώθηκε». Ο Μάριν κέρδισε φάουλ και ο Μιλιβόγεβιτς με όμορφη εκτέλεση φάουλ  έκανε το 0-2..

Οι παίκτες του Πανιωνίου άρχισαν τις ..αφελείς διαμαρτυρίες κάθε τρεις και λίγο, και ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία για το  0-3 ,όταν ο Τσόρι που μπήκε αλλαγή για τον Μάριν έκανε σουτ, ο Φιγκέιρας παρενεβλήθη αλλά η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο 76, αποβλήθηκε ο Ρέτσος με δεύτερη κίτρινη,σωστά, ενώ και ο Πανιώνιος τελείωσε το ματς με 10 λόγω αποβολής  του Βλάχου.