ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Δύσκολη πρόκριση για Προ Ρέκο

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, η Προ Ρέκο με ένα σερί στην τελευταία περίοδο μπόρεσε και έκαμψε με 14-10 την αντίσταση του μαχητικού Ανόβερο και πήρε τη πρόκριση στα ημιτελικά στο τρίτο προημιτελικό του Final-8 του Champions League. Οι πρωταθλητές Ιταλίας θα αντιμετωπίσουν το νικητή της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Μπρέσια, ενώ οι διοργανωτές τον ηττημένο για τις θέσεις 5-8.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στην αναμέτρηση και με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν η πρώτη περίοδος βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 2-2.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι Ιταλοί μπόρεσαν και πήραν προβάδισμα στο σκορ με 4-2 όμως το Ανόβερο επέστρεψε ισοφαρίζοντας σε 4-4 όμως η Προ Ρέκο πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μάντιτς σε παραπάνω. Οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα χάρη σε πεντάμετρο του Ράντοβιτς Αλ αλλά ο Κάϊες σε παραπάνω έκανε το 6-5.

Στην επανάληψη το ντέρμπι συνεχίστηκε, η Προ Ρέκο ξέφυγε με τρία τέρματα και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση. Στη τελευταία περίοδο το Ανόβερο με δύο γρήγορα γκολ των Πρέους και Ράντοβιτς Αλ ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης αλλά οι Φιγκάρι, Βελότο και Μάντιτς διατήρησαν το προβάδισμα για την Ρέκο και φυσικά την νίκη.

Προ Ρέκο – Ανόβερο 14-10 (2-2, 4-3, 4-2, 4-3)

Προ Ρέκο: Μάντιτς 3, Ντι Φούλβιο 2, Φιλίποβιτς 2, Κάϊες 2, Ντόμπουντ 1, Βελότο 1, Αϊκάρντι 1, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι 1

Ανόβερο: Ράντοβιτς Αλ. 4, Μπργκούλιαν Ντ. 2, Ρεάλ 1, Πρέους 1, Σέκουλιτς 1, Εστράνι 1