Ολυμπιακός: Δύο σετ από τους ομίλους

Τα δύο από τα τρία βήματα που είχε να κάνει η ομάδα του Ολυμπιακού, στα ματς του προκριματικού γύρου της Ρουμανίας τα έκανε! Δηλαδή, πέτυχε νίκες κόντρα σε Νεφτοχίμικ και Προμετέι. Επίσης, οι νίκες με τους Βούλγαρους και τους Ουκρανούς ήταν «καθαρές». Μιας και επικράτησε με 3-1 σετ. Έτσι, το απόγευμα της Κυριακής, στις 18:00, θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου του με αντίπαλο την «οικοδέσποινα» Αρκάντα Γκαλάτι. Ωστόσο, ο Θρύλος μπορεί να περάσει στους ομίλους του CEV Champions League ακόμα και με ήττα. Αλλά, αυτή θα πρέπει να είναι με 3-2! Ολυμπιακός: Δύο σετ από τους ομίλους.

Ο Ολυμπιακός ψάχνει τουλάχιστον δύο σετ

Μετά την ολοκλήρωση και της 2ης αγωνιστικής, στον 5ο όμιλο όλα είναι ανοικτά. Αντίθετα, στον 6ο όμιλο που μετέχει ο Ολυμπιακός, η πρόκριση είναι… παιχνίδι για δύο. Μιας και οι πρωταθλητές Ελλάδας όπως και η Αρκάντα Γκαλάτι έκαναν το «δύο στα δύο». Έτσι, την Κυριακή στις 18:00, η αναμέτρησή τους θα καθορίσει την κατάταξη στον όμιλο. Πιο συγκεκριμένα, ο πρώτος περνά σίγουρα.

Ωστόσο είναι αρκετά πιθανό να προκύψει από τον όμιλο της Ρουμανίας και ο καλύτερος δεύτερος των δύο γκρουπ. Για την ακρίβεια αυτό μπορεί να γίνει αν το ματς του Θρύλου με τους Ρουμάνους λήξει με 3-2 σετ. Δηλαδή είτε νικήσει ο Ολυμπιακός, είτε η Αρκάντα με αυτό το σκορ. Αλλά είναι σίγουρο πώς ο Ολυμπιακός θα παίξει με μοναδικό στόχο τη νίκη. Ολυμπιακός: Δύο σετ από τους ομίλους.

Η εικόνα των ομίλων του CEV Champions League

Συνεπώς, σε μια τέτοια περίπτωση ο νικητής θα έχει 8 βαθμούς και ο ηττημένος 7 βαθμούς, αντίστοιχα. όμως, στον άλλο όμιλο δεν μπορεί ο δεύτερος να συγκεντρώσει πάνω από τους 6 βαθμούς. Άρα με αυτά τα δεδομένα, ο προκριματικός του Γκαλάτι ίσως δώσει δύο εισιτήρια για τους ομίλους του CEV Champions League. Βέβαια έχει διαφορά η τελική κατάταξη για τη συνέχεια. Καθώς ο πρώτος θα πάει στον πρώτο όμιλο με την πολωνική Κετζιέρτζιν Κόζλε, την βελγική Ροσελάρε και την τουρκική Άνκαρα. Αντίθετα, ο δεύτερος θα πάει στο γκρουπ 5 με την ιταλική Τσιβιτανόβα, τη βελγική Μάσεκ και την τσέχικη VK Πράγας.