Δυνατά για ανατροπή στο Ρέντη

Ήττα στο πρώτο ματς των προημιτελικών του CEV Cup για τις κοπέλες του Ολυμπιακού. Ωστόσο μπορεί να πει κανείς πώς είναι μια «γλυκιά» ήττα. Διότι αυτό το 3-2 στην πρώτη αναμέτρηση με την Ταργκόβιστε δεν είναι αποτρεπτικό για την πρόκριση. Αν οι κοπέλες του Θρύλου πετύχουν καθαρή νίκη (σ.σ.: 3-0 ή 3-1 σετ) στον επαναληπτικό του «Μελίνα Μερκούρη», θα περάσουν στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Δυνατά για ανατροπή στο Ρέντη.

Βρέθηκε πίσω

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν μαχητικές από την αρχή. Ο άσσος της Κούμπουρα τις έφερε μπροστά με 4-3. Αλλά οι Ρουμάνες έχτισαν μια διαφορά και προηγήθηκαν 9-5. Ο Λορέντζο Μιτσέλι ζήτησε τάιμ άουτ και η ομάδα του έβγαλε αντίδραση, αλλά προσωρινή. Μιας και η Ταργκόβιστε ξέφυγε με 6 (14-8). Όμως τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν σερί 5-0 και μείωσαν στον πόντο με την Κούμπουρα (14-13). Επιπλέον, με χαμένη επίθεση από τις Ρουμάνες, οι κοπέλες του Θρύλου προσπέρασαν 17-16. Αλλά στη συνέχεια είχαν καθαρό μυαλό, καλύτερες επιλογές για να κάνουν το 1-0 με 25-19.

Ισοφάρισε κόντρα σε όλα!

Το δεύτερο σετ ήταν ακόμη πιο συναρπαστικό, Μιας και οι κοπέλες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν δυνατά. Η Κούμπουρα έδωσε… αέρα 5 πόντων (2-7) που έγινε +6 με τον άσσο της Γουίντερς (11-5). Επιπλέον το μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφερε τον Θρύλο στο +7 (14-7). Όμως η αναγκαστική αλλαγή της Σέρβας διαγώνιας του Ολυμπιακού στο 10-15 έφερε μια νέα συνθήκη στο ματς. Καθώς η Ταργκοβίστε ισοφάρισε 15-15. Ωστόσο με δύο διαδοχικούς πόντους της Εμμανουηλίδου το σκορ έγινε 15-17, αλλά οι Ρουμάνες έκαναν την ανατροπή και βρέθηκαν στο 21-19. Μετά, η Σάλας έδωσε προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» (22-21 και 23-21), ενώ η Εμμανουηλίδου πήρε τον πόντο για το 25-23 και το 1-1.

«Καθάρισε» με το σερί

Το τρίτο σετ ήταν ακόμη πιο συγκλονιστικό. Όλα ήταν ανοικτά ως το 8-8. Εκεί οι παίκτριες της Ταργκοβίστε ξέφυγαν με 4 πόντους (12-9), αλλά ο Θρύλος επέστρεψε. Καθώς η Γουίντερς ισοφάρισε 14-14. Επίσης, με άσσο της Σάλας οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν στο 15-14. Στη συνέχεια, η Τσιτσιγιάννη έδωσε… αέρα 3 πόντων (16-19). Ακόμη το σερί που έκαναν τα κορίτσια του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε εκεί. Διότι η Γενιτσαρίδη, με μπλοκ άουτ, έκανε το 16-22, ενώ με χαμένη επίθεση από τις Ρουμάνες έκανε το 25-18 και το 2-1 σετ για τον Θρύλο.

«Πλήρωσε» το νωθρό ξεκίνημα

Όμως, στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έμεινε από νωρίς πίσω. Αν και μείωσε σε 9-8, όλη την ώρα «κυνηγούσε» το σκορ. Οι Ρουμάνες προηγήθηκαν 13-8 και 16-11. Αν και η Τσιτσιγιάννη μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (17-14), η Ταργκόβιστε είχε το πάνω χέρι. Μεγάλωσε ξανά τη διαφορά και τελικά πήρε το σετ με 25-17. Το αποτέλεσμα ήταν να ισοφαρίσει σε 2-2 στα σετ. Έτσι η έκβαση του ματς καθορίστηκε στο τάι μπρέικ.

Δεν άντεξε – Δυνατά για ανατροπή

Το τάι μπρέικ είναι ένα σετ ταχύτητας. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού κλήθηκαν να «κυνηγούν» το σκορ. Αν και ήταν πίσω μόλις με έναν πόντο, μετά το μπλοκ της Εμμανουηλίδου (5-4) και τον πόντο της Τσιτσιγιάννη (6-5), δεν είχε την ίδια συνέχεια. Διότι έχασαν οι «ερυθρόλευκες» την άμεση επαφή με το σκορ. Η ομάδα από τη Ρουμανία ξέφυγε με +6 (13-7) και παρότι η Γουίντερς (13-8) και η Σάλας (14-9) έδωσαν πόντους, το σετ και νίκη πήγαν στην Ταργκόβιστε με 15-9 και 3-2, αντίστοιχα. Δυνατά για ανατροπή στο Ρέντη

Τα σετ 3-2 σε 132: 25-19, 23-25, 18-25, 25-17, 15-9.

• 1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-19
  • 2ο σετ: 3-8, 15-16, 21-19, 23-25
  • 3ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 18-25
  • 4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-16, 25-18
  • 5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 15-9

** Οι πόντοι της Ταργοβίστε προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

CSM ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ (Τζιοβάνι Καπράρα): Μπούτερεζ 3 (3/20 επ., 64% υπ. – 45% άριστες), Τοντόροβα 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 16 (13/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιροσάβλεβιτς 19 (17/44 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 18% άριστες), Ιονέσκου 9 (3/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ0 / Μποζίτσεβιτς (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Ζαντορονάι 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ορλαντέα 1 (1/1 επ.), Καλότα, Ματέι 5 (5/14 επ., 62% υπ. – 25% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 31% άριστες), Λαμπρούση 3 (0/5 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 21 (18/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 15% άριστες), Κούμπουρα 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 2 (1/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 32% υπ. – 22% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. – 67% άριστες), Γιώτα, Τοντάι, Τσιτσιγιάννη 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη 11 (10/30 επ., 1 άσσος, 29% υπ. – 17% άριστες), Ζαφειρίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).