ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

«Διπλό» στη Θεσσαλονίκη και τώρα τελικοί

Η δουλειά έγινε. Ο Ολυμπιακός με 2-0 νίκες ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άρη, στα ημιτελικά της Volley League Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 3-1 σετ (25-15, 25-14, 26-28, 25-21) και φουλάρουν για το πρωτάθλημα. «Διπλό» στη Θεσσαλονίκη και τώρα τελικοί.

Αντίπαλος για τον Ολυμπιακό θα είναι ο Παναθηναϊκός. Με τον τίτλο να κρίνεται στις τρεις νίκες. Με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το πλεονέκτημα της έδρας στη σειρά των τελικών. Κι αυτό διότι την τελευταία αγωνιστική κατέλαβαν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και έχουν το σημαντικό αυτό αβαντάζ.

Δυνατά από την αρχή

Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή πώς ήθελε να τελειώσει την υπόθεση πρόκρισης στους τελικούς της Volley League Γυναικών. Κάνοντας πολύ καλή εκκίνηση στο ματς. Με το πλασέ της Χριστοδούλου έφτασε σε νταμπλ σκορ νωρίς (5-10). Κάτι που συνέχισαν οι «ερυθρόλευκες». Πιέζοντας πάνω στο φιλέ, οδήγησαν τις «κίτρινες» σε λάθη. Άουτ της Σουάν και εκ νέου νταμπλ σκορ (8-16). Μια ακόμα λανθασμένη επίθεση για τον Άρη με την Έβανς για το 11-20. Διαφορά 9 πόντων, με το σετ να τελειώνει 25-15 μετά από σερβίς στο φιλέ των γηπεδούχων.

Έβγαλε αντίδραση

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ. Μετά το αρχικό 8-7 υπέρ της, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και με την επίθεση της Χίπε βρέθηκε στο 11-8. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ανεβάσει την απόδοσή τους αισθητά. Άσσος από την Εμμανουηλίδου και +5 για το Θρύλο (15-10). Το σκορ όλο και μεγάλωνε. Η επίθεση της Άγκοστ έφερε τον Ολυμπιακό στο πρώτο σετ μπολ (24-13) με διαφορά 11 πόντων. Και η Εμμανουηλίδου τελείωσε το σετ, κάνοντας το 2-0 με 25-14.

Έχασαν δικό τους σετ

Το τρίτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό. Ο Άρης ξεκίνησε ξανά καλύτερα (9-8), αλλά η Γιώτα με πρώτο χρόνο ισοφάρισε. Το μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφερε τις «ερυθρόλευκες» μπροστά στο σκορ (14-13). Με δύο σερί πόντους της Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 16-15, ενώ η Γιώτα του έδωσε… αέρα 4 πόντων (16-20). Η Σάλας πέτυχε το 21-18, ενώ η Άγκοστ έφερε το Θρύλο σε θέση ματς μπολ (23-24). Αλλά εκεί δεν είχαν καθαρό μυαλό, ο Άρης έπαιξε πιο αποτελεσματικά και πήρε το σετ με 28-26, μειώνοντας σε 1-2.

Με Σάλας και Χίπε

Με το σκορ στο 7-6 για τον Άρη, η Χριστοδούλου ανέλαβε δράση. Με δύο δικούς της πόντους, οι «ερυθρόλευκες» πήραν ξανά το προβάδισμα με 10-7. Και τον προπονητή του Άρη να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Αυτό το +3 το διατήρησε ο Ολυμπιακός (13-10) με τον άσσο της Σάλας. Με την Εμμανουηλίδου να δίνει… αέρα 4 πόντων (15-11) στις «ερυθρόλευκες». Ο Άρης μείωσε σε 13-15, αλλά η Άγκοστ έφερε ξανά τη διαφορά στους 4 (13-17) με πόντους από επίθεση και μπλοκ. Με την πάιπ της Σάλας και την επίθεση της Εμμανουηλίδου το σκορ έγινε 14-19. Οι «κίτρινες» αντέδρασαν, έκαναν σερί 3-0 και μείωσαν σε 17-19. Με τον Παρίζι να καλεί τάιμ άουτ και την Σάλας να δίνει λύση στην επίθεση (17-20). Η Σάλας πήρε το μπλοκ άουτ για το 19-22. Η Χίπε τελείωσε δύο σερί επιθέσεις (20-23 και 21-24), ενώ το σετ έληξε 21-25 μετά το άουτ της Σουάν, για το 1-3. «Διπλό» στη Θεσσαλονίκη και τώρα τελικοί

Τα σετ 1-3 σε 105′: 15-25, 14-25, 28-26, 21-25.