ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δεν το τέλειωσε και τον… τέλειωσαν!

Οδυνηρός αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο Ελλάδας. Έτσι όμως είναι ο αθλητισμός. Μετά από 17 σερί νίκες, η ήττα θα έρχονταν. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπαιξαν όπως έπρεπε, για ένα ματς με τόσο μεγάλη σημασία. Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα 28-25 στην παράταση από την ΑΕΚ. Διότι εκεί που θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το ματς δεν το έκαναν. Ειδικότερα στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Αλλά με χαμένο πέναλτι και χαμένο τετ-α-τετ, δεν πας πουθενά. Δεν το τέλειωσε και τον… τέλειωσαν!

Ντέρμπι στην Ηλιούπολη

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλά το νοκ άουτ ματς του Κυπέλλου. Καθώς κατάφερε λίγο μετά το 5′ να προηγηθεί 3-1 με τον Βίντα. Επίσης, με +3 (5-2) με τον Μοντόρο (8′) και τον Σάββα (6-3, 12′). Αλλά στη συνέχεια, χάθηκε ο ρυθμός στην επίθεση. Βέβαια, έπαιξαν ρόλο και τα τρία δίλεπτα που χρεώθηκε ο Ολυμπιακός σε εκείνο το διάστημα. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσουν οι «ερυθρόλευκοι» τον έλεγχο. Όμως μέσα από την άμυνά τους κράτησαν το +2 (7-5, 16′) με τον Σάββα και τον Σλίσκοβιτς (8-6, 19′). Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ επέστρεψε στο ματς και κατάφερε να περάσει μπροστά με 10-9 (25′). Ακολούθως ο Σάββας ισοφάρισε 10-10 (26′), ενώ ο Κοτανίδης έκανε μια ακόμα μεγάλη επέμβαση. Για να κλείσει το ημίχρονο με το Θρύλο μπροστά 11-10, χάρη στο τέρμα του Μιχαηλίδη (27′).

Δεν το τελείωσε στο φινάλε!

Επιπλέον, το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 3-0, από το 9-10 του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μιχαηλίδη (31′), για το 12-10. Αλλά ξανά η επιθετική δυστοκία αποτέλεσμα σημαντικό ζήτημα. Διότι η ΑΕΚ ισοφάρισε γρήγορα 12-12. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 15-15 (39′). Βέβαια, ήταν φανερό πώς κάτι δεν λειτουργούσε καλά, στην επίθεση. Έτσι, η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 2 γκολ (15-17, 42′). Βέβαια, σε εκείνο το σημείο χρειάστηκε μια ατομική ενέργεια του Σάββα για να «ξεκολλήσει» ο Ολυμπιακός (16-17, 45′).

Ωστόσο με αποφασιστικότητα ο Θρύλος έφερε το ματς στα ίσα (18-18, 48′) με δύο διαδοχικά εύστοχα πέναλτι του Σλίσκοβιτς. Επιπρόσθετα προσπέρασε 19-18 με τον Σάββα (50′). Αξίζει να σημειωθεί πώς το ντέρμπι είχε συναρπαστική εξέλιξη. Δηλαδή εναλλαγές στο προβάδισμα. Ωστόσο, η αποβολή του Λιάπη (58:00) μετά το γκολ του Βίντα (23-23) έδωσε αβαντάζ στον Ολυμπιακό! Αλλά έχασε διπλή ευκαιρία. Μιας και ο Τέπερ απέκρουσε πέναλτι του Σλίσκοβιτς (59:40) και σουτ του Τζίμπουλα (59:58). Έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Τον… τελείωσαν

Ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης το ματς συνέχισε να είναι ανοικτό! Βέβαια, η κόκκινη στον Πασσιά (61:48) έπαιξε ρόλο. Καθώς ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 24-23 (61:08), αλλά δέχθηκε δις την ισοφάριση για το 25-25. Πιο συγκεκριμένα, ο Σλίσκοβιτς σκόραρε τα «ερυθρόλευκα» τέρματα, ενώ οι Αραμπατζής και Κεδέρης (63′) αυτά της ΑΕΚ. Ωστόσο τα αβίαστα λάθη στοίχησαν στον Ολυμπιακό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης. Αν και ο Κοτανίδης έκανε μεγάλες επεμβάσεις, τα δύο γκολ του Μίλερ έκαναν το σκορ 25-27. Ενδιάμεσα δύο λάθη των διαιτητών έδωσαν ξανά την μπάλα στην ΑΕΚ! Ειδικότερα αυτό στο 67:35 με τον Σλίσκοβιτς να πατά φανερά έξω από τα 6 μέτρα ήταν σκανδαλώδης. Επομένως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, ο Σάββας έχασε πέναλτι στο 68:38 και ο Μίλερ διαμόρφωσε το τελικό 25-28. Δεν το τέλειωσε και τον… τέλειωσαν!

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-10, 11-10 (ημιχ.), 14-14, 15-16, 16-17, 19-18, 21-21, 23-23 (κ.δ.) 25-25 (ημιχ), 25-28 (παρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τικ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1.

• Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 58’ Λιάπης, 61:48 Πασσιάς, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/7-2/2.