Δεν σταματά να τον ΓΛΕΝΤΑ!

Η νέα αγωνιστική περίοδος άρχισε ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Αλλά ιδανικότερα γιατί είχε αντίπαλο τον ΠΑΟ. Ειδικότερα στον τελικό του Super Cup στη Ρόδο. Γιατί πάντα τα «γλέντια» με τον «αιώνιο» αντίπαλο έχουν ξεχωριστή σημασία! Όπως έγινε και απόψε στη Ρόδο. Εκεί όπου η ομάδα του Μπαρτζώκα κέρασε 24άρα (75-51) τον Παναθηναϊκό του Αταμάν. Καθώς τον «στραγγάλισε» με την άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. Εξάλλου ως το 17’ οι «πράσινοι» πέτυχαν μόλις 4 πόντους! Επιπλέον έμειναν χωρίς σκορ για 14:20. Δεν σταματά να τον ΓΛΕΝΤΑ!

• MVP: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε τρομερό ματς με 20 πόντους με 6/7 τρίποντα, αλλά και δουλειά στην άμυνα (2 κλεψίματα).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η ατσάλινη άμυνα που έπαιξε ο Ολυμπιακός. Καθώς κράτησε τον ΠΑΟ στα 3/25 σουτ (0/13τρ.) στο πρώτο ημίχρονο.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κάιλ Γκάι. Μιας και ο Αμερικανός φόργουορντ έμεινε χωρίς πόντο στα 18:57 που έπαιξε στο Super Cup.
  • THE POINT: Το σερί 27-0 του Ολυμπιακού (σ.σ.: από 5-4 σε 32-4) που κράτησε τον Παναθηναϊκό για 14:20 χωρίς σκορ.

Πάρτι με ατσάλινη άμυνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς, αλλά ως το 3’ ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός (5-4). Ωστόσο μέσα από την άμυνά του, αλλά και τις καλές συνεργασίες, ο Θρύλος «έχτισε» διαφορά. Επίσης οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να… τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και να ξεφύγουν. Επιπρόσθετα, με εξαιρετικούς τους Παπανικολάου (5π.) και Μιλουτίνοφ (6π.) έφτασε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά (14-4, 9’). Την ίδια στιγμή οι «πράσινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με 4 πόντους και 2/14 σουτ!

Όμως, ο πρωταθλητής κυριάρχησε. Διότι έκανε επί μέρους 16-0 στην δεύτερη περίοδο (σ.σ.: συνολικά 27-0) με τρία σερί τρίποντα του Λαρεντζάκη (11π.) για το +28 (32-4)! Ο Θρύλος κράτησε τον ΠΑΟ για 14:20 χωρίς σκορ, ενώ για περισσότερα από 16 λεπτά χωρίς σουτ εντός παιδιάς. Στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα του Αταμάν μείωσε στους 26 (37-11). Επιπλέον, το πιο τρομερό στατιστικό ήταν οι 11-0 ασίστ, αλλά και το 26-14 στα ριμπάουντ!

Στη Ρόδο τον ΓΛΕΝΤΑ καλά!

Στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν λογικό ο ΠΑΟ να βγάλει μια αντίδραση. Ειδικά μετά την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να συνεχίσουν να έχουν ανάλογη εικόνα με το πρώτο ημίχρονο. Επιπλέον, Λεσόρτ και Ερνανγκόμεθ έδωσε λύσεις στην επίθεση. Αλλά ο Ολυμπιακός είχε πολλούς πρωταγωνιστές. Έτσι στην 3η περίοδο ήταν η σειρά του Κάνααν που σημείωσε 9 πόντους.

Αν και ο Παναθηναϊκός με τον Γάλλο σέντερ του μείωσε στους 21 (43-22, 25’), γρήγορα ο Αμερικανός γκαρντ την έφερε ξανά στους 26 (48-22, 26’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο (56-34). Επιπρόσθετα, στην εκκίνηση του τέταρτου, τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Λαρεντζάκη έκαναν το σκορ +30 (64-34, 34’). Βέβαια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν και ο Ερνανγκόμεθ κατέβασε τη διαφορά κάτω από τους 20 (67-48, 38’). Ωστόσο στο φινάλε ο «Λάρι» και ο ΜακΚίσικ την ανέβασαν ξανά, για το τελικό 75-51. Δεν σταματά να τον ΓΛΕΝΤΑ!

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.