ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά

Την αήττητη πορεία του στην Α1 Γυναικών συνέχισε και στην 17η αγωνιστική ο πρωταθλητής Ολυμπιακός. Τα κορίτσια του Θρύλου δεν έκαναν καλή εμφάνιση για 30 λεπτά. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο κόντρα στον ΟΑ Χανίων ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση. Έκαναν αυτό που έπρεπε και στις δύο πλευρές του παρκέ, για να φτάσουν στην 16η τους νίκη σε 16 ματς με 92-76. Δέκα λεπτά ήταν αρκετά.

• Η MVP: Η Αΐνα Αγιούσο. Η Ισπανίδα ήταν κομβική στο 11-0, στην αρχή της 4ης περιόδου (7π.) και είχε τελικά 13π. και 7ασ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 11-0 που έκανε ο Ολυμπιακός μέσα σε 2:20, στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, για να ξεφύγει με +12 (80-68).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η άμυνα του Θρύλου για 30 αγωνιστικά λεπτά και παθητικό 68 πόντους. Ειδικότερα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο που δέχθηκε 51.
  • THE POINT: Ακόμη και σε μια κακή, αγωνιστικά, ημέρα ο επιθετικός πλουραλισμός του Θρύλου μέτρησε. Καθώς είχε στο ματς έξι διψήφιες παίκτριες.

Σε δέκα λεπτά «καθάρισε»

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και στο 6′ βρέθηκε στο +9 (13-4). Επιπλέον για το μεγαλύτερο διάστημα του δεκαλέπτου, ο Θρύλος είχε διαφορά ασφαλείας (+8 στο 9′ με 21-13). Με την Σουκ να έχει 9 πόντους στην πρώτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να βρεθούν ακόμη και στο +15 (34-19) στο 12′. Όμως στα επόμενα 6 λεπτά, η ομάδα του Νίκλα «κόλλησε» επιθετικά. Με αποτέλεσμα, ο ΟΑ Χανίων να κάνει επί μέρους 23-9 και να φέρει το ματς στον πόντο (43-42).

Επιπλέον, οι Κρητικές πήραν ό,τι τους έδωσε ο Θρύλος και στο τρίτο δεκάλεπτο ισοφάρισαν, στο 23′ (52-52). Ακόμη, με δύο διαδοχικά τρίποντα στη Γεροστεργίου προσπέρασαν 63-62, 1:49 πριν το τέλος της περιόδου. Τα Χανιά προηγήθηκαν και με +2 (64-66), για να κλείσει η περίοδος με το τρίποντο της Αγιούσο. Ωστόσο, το 11-0 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου έκρινε το ματς (80-68, 33′), ενώ ακολούθησε και ένα 7-0 για το 87-72, που έβαλε τους τίτλους τέλους στο ματς του ΣΕΦ. Δέκα λεπτά ήταν αρκετά.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-47, 69-68, 92-76.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.