ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

(Χ)αμένη ευκαιρία

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα ημίχρονο στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και κάπως έτσι έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να “καθαρίσει” τον  αντίπαλο του για το Πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στο β ημίχρονο ,με τον ΠΑΟΚ να προηγείται απο το πουθενά με τον Ιγκνασον, μπόρεσαν να ισοφαρίσουν με τον Βαλμπουενά αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Απέναντι τους βέβαια βρήκαν και ένα ανεκδιήγητο  Ισπανό ρέφερι που  έπαιζε τους Πειραιώτες 30-70!

Πως ξεκίνησαν:   Ο Μαρτίνς δεν είχε πολλά να κρύψει και έβαλε την ενδεκάδα που όλοι περίμεναν. Σα κάτω απο τα δοκάρια .Απο δεξιά προις αριστερά, Ομάρ-Σεμέδο-Αβραάμ-Τσιμίκας. Γκιγέρμε -Μπουχαλάκης στη μεσαία γραμμή και επιτελικός ο Βαλμπουενά. Ποντένσε-Μασούρας στα άκρα και ο Ελ Αραμοπί προωθημένος.

Το ματς:  Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, αλλά καμία α πο τις δύο μάδες δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις ικανές να προβληματίσουν  την αντίπαλη άμυνα. Απο το 15 και μετά ο ΠΑΟΚ κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, με τον Ολυμπιακό να μην   έχει καλή δημιουργία ούτε απο τον άξονα ,ούτε απο τα άκρα. Με τον “δικέφαλο” να δουλεύει εξαιρετικά ανασταλτικά και να έχει γρήγορο τρανζίσιον.

ΣΟΚ ΜΕ ΙΓΚΝΑΣΟΝ

Και κάπως έτσι έγινε το 0-1. Από το φάουλ του Μίτσιτς στο 28, ο Ιγκνασον βγήκε πίσω από όλη την άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Ελ Αραμπί να τον χάνει και τον Σεμέδο ..παρατηρητή, έκανε κεφαλιά , ο Σα δεν συγκράτησε  τη μπάλα και απο κοντά ο Ισλανδός σκόραρε.

Ο Μαρτίνς έβγαλε στο 40  τον Μασούρα για τον Σουντανί(είχε κεφαλιά στο 45 άουτ) με σκοπό η ομάδα να γίνει πιο επιθετική,ωστόσο το πρόβλημα, που ήταν και μεγάλο , είχε να κανει πως ο ΠΑΟΚ αντιδρούσε εξαιρετικά στις επιθετικές προσπάθειες του Ολυμπιακού, είχε κοντά τις γραμμές  και είχε μηδενικά λάθη. Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός έμοιαζε εγκλωβισμένος.

ΚΛΟΠΗ MADE IN SPAIN

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στο β ημίχρονο ,αλλά ο ρέφερι ,Μαρτίνεζ, εκ Ισπανίας,  αρνήθηκε, στο 51 πέναλτι στον Ποντένσε που θα έδινε και ο Ιβάν Σαββίδης.  Ο Ποντένσε βρέθηκε μέσα στην περιοχή,  “κατεδαφίστηκε” απο τον Ελ Καντουρί αλλά ούτε το VAR  ούτε ο Ισπανός έδωσαν κάτι. Απίστευτο και όμως Ισπανικό.  Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει,αν και στο 60 ο ΠΑΟΚ  απείλησε με  το σουτ του Μίτσιτς που έφυγε άουτ και τον Σβιντέρσκι να μην προλαβαίνει να βάλει το πόδι του.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ 1-1

Στο 63, ο Μαρτίνες δεν θα μπορούσε παρά να δώσει την εσχάτη των ποινών ,όταν ο Γιαννούλης κατεδάφισε  τον Ποντένσε και ο Βαλμπουενά  από τα 11 βήματα ισοφάρισε..Δευτερόλεπτα μετά έγινε αλλαγή.

Ο Γκερέρο πήρε  τη θέση του Γάλλου, ενώ νωρίτερα,  ο Καμαρά είχε πάρει τη θέση του Μπουχαλάκη .Το μομέντουμ ήταν Ερυθρόλευκο, αλλά στο 69 ,από τη σέντρα του Ομάρ , ο Σουντανί έκανε κεφαλιά που έστειλε τη μπάλα άουτ.

AΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!

Η ευκιρία του αγώνα έγινε από τον  Ελ Αραμπί  . Από κόρνερ που εκτελέστηκε , ο Γκιγέρμε έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Ελ Αραμπί εξ επαφής νίκήθηκε απο τον Ζίφκοβιτς στον οποίο η μπάλα ήρθε πάνω του.

Το ματς πήγαινε πανω -κάτω με τον Πέλκα να χάνει ,σε αντεπίθεση, μεγάλη ευκαιρία , για το 1-2 (μπλόκαρε ο Σα) ,ενώ στο 87, το σουτ του  Γκερέρο έδιωξε στη γωνία του  ο Ζιφκβιτς, με τον Ελ Αραμπί στο 89 να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

O MVP: Ο Ποντένσε ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού καθώς με τις  επινοήσεις του δημιούργησε πολλά κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Η στιγμή: Η μεγάλη ευκαιρία του Ελ Αραμπί με την απόκρουση του Ζίφκοβιτς.

Ο αδύναμος κρίκος: Η μεσαία γραμμή του ολυμπιακου στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή ..

Ο Ρέφερι: Ο Ισπανός ήταν ΤΡΑΓΙΚΟΣ. Αρνήθηκε πέναλτι στον Ολυμπιακό, έδινε το 80% των φάσεων εναντίον του Ολυμπιακού . Εκοβε τα πλεονεκτήματα, έδωσε λίγα λεπτά καθυστερήσεων και πάλι κααλά που έωσε και το πέναλτι.

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης(60 Καμαρά), Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Μασούρας(40 Σουντανί), Βαλμπουενά(64 Γκερέρο), Ελ Αραμπί

ΠΑΟΚ (4-4-1-1): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί(66 Μαουρίτσιο), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι(66 Ακπομ).