(Χ)αμένη ευκαιρία

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς απέναντι στον Ατρόμητο με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα στο Περιστέρι.  Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Μπακαμπού αλλά ισοφαρίστηκαν  απο τον Φριτζόνσον.

Πως ξεκίνησε:  Ο Μίτσελ ξεκίνησε με την ίδια 11άδα για τέταρτο σερί ματς. Τερματοφύλακας ο Πασχαλάκης και τετράδα στην άμυνα οι Ροντινέι-Ντοη-Σωκράτης-Ρεάμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή Ινμπομ-Εμβιλά και μπροστά ο Χάμες.  Τριάδα μπροστά οι Φορτούνης-Μπιελ και Μπακαμπού.

Το ματς:

Χλιαρό ξεκίνημα

Στο πρώτο μισάωρο ο Ολυμπιακός  έμοιαζε εγκλωβισμένος  από την αμυντική λειτουργία του Ατρόμητου με τους γηπεδούχους να έχουν κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Γιαννιώτη. Από την άλλη, ο Ατρόμητος  έψαχνε τη στιγμή στις αντεπιθέσεις του και σε ένα λεπτό έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες.

Στο 13, από κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Στρούγγης πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας με προβολή  και ο Πασχαλάκης, πολύ δύσκολα, έδιωξε με το αριστερό χέρι. Ενώ ένα λεπτό μετά  ο Ρομπάιγ  βρέθηκε σε θέση βολής  από αριστερά και πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Πίεζε ψηλά χωρίς τη μεγάλη φάση

Από το 30 και μετά, ο Ολυμπιακός πίεζε πιο ψηλά, ο Ατρόμητος προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα αλλά μάταια, ωστόσο στην άμυνα, η διπλή ζώνη των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε, μονόπατα από δεξιά, είχε την απειλή  στο 24 με τον Μπιέλ  που σούταρε διαγώνια αλλά μπλόκαρε ο Γιαννιώτης ,με τον κορυφαίο παίκτη της ομάδας του Μίτσελ να είναι ο Ροντινέι   που έκανε πολλά ανεβάσματα και δημιουργούσε φάσεις. Οσον αφορά τους Χάμες και Φορτούνη , η κοινή παρουσία τους δεν βοηθούσε μιας και οι δύο μπερδευόντουσαν αρκετά, με τον Κολομβιανό να  είναι σε περισσότερο mood  δημιουργίας αλλά η μπάλα δεν έφτανε στον Μπακαμπού.

Πρώτη κίνηση με Μασούρα

Ο  Μίτσελ έβγαλε τον Φορτούνη για να βάλει τον Μασούρα  και αυτή η κίνηση  αποδείχτηκε πολύ καλή. Και αυτό γιατί ο Χάμες απελευθερώθηκε και ο Μασούρας πήγε αριστερά με τον Μπιελ δεξιά. Στο 52 ο Κολομβιανός; πήγε να σκοράρει με το εξωτερικό αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε ενώ δύο λεπτά μετά ο  Εμβιλά είδε τον Μπιέλ, ο οποίος με μία επαφή τροφοδότησε τον Μπακαμπού μέσα στην περιοχή και τον Γάλλο να μην αστοχεί.

Επτά λεπτά αργότερα, ο  Χάμες τροφοδότησε τον Ρέαμπτσουκ, η μπάλα από τις κόντρες έμεινε στο γήπεδο, ο Μπακαμπού έκανε το τακουνάκι από κοντά και ο Γιαννιώτης παραχώρησε κόρνερ.

Ισοφάριση και…Ροντέο

Ο Κοουλμαν ζητούσε υπομονή και βλέποντας τον Ολυμπιακό να βγαίνει ψηλά ζητούσε υπομονή και βαθιές μπαλιές ποντάροντας στις αργές επιστροφές των μέσων και της άμυνας. Στο 61, ύστερα απο κόρνερ, ο Χατζηισαιας είχε δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντε μποκ σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 64 δικαιώθηκε ωστόσο όταν ο Ρομπάιγ έκανε την πάσα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Φριτζόνσον να κρεμάει τον Πασχαλάκη. Έγινε έλεγχος για οφσάιντ, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων καλυπτόταν σύμφωνα με το VAR.

Ο Μίτσελ έβγαλε Ινμπομ και Μπακαμπού για Αραμπί και Γκάρι με στόχο να γίνει πιο επιθετικός.  Οι  Πειραιώτες έψαξαν το γκολ, ωστόσο ούτε ο Ελ Αραμπί  που δεν έκανε καλό τελείωμα(78) ,ούτε ο Χάμες στο 91 δεν κατάφεραν να σκοράρουν ,αλλά στην δεύτερη περίπτωση ο Γιαννιώτης με τα πόδια έδιωξε.

Από την άλλη, ο Ατρόμητος δεν φοβήθηκε ποτέ τον Ολυμπιακό και μάλιστα στο 81 θα μπορούσε να σκοράρει αλλά πρώτα ο Ροτάριου με κεφαλιά ,αλλά κυρίως ο Φρίτζονσον ,στο δεύτερο δοκάρι δεν βρήκαν στόχο.

Η στιγμή: Η χαμένη ευκαιρία του Μπακαμπού μετά το 0-1.Αν γινόταν γρήγορα το 0-2 , ο Ολυμπιακός θα έφευγε με το διπλό.

Mvp: Ο Ροντινέι που ήταν παντού. Αγνωστο γιατί τον έβγαλε ο Μίτσελ

O αδύναμος κρίκος:  Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Ινμπομ, όπως και ο Φορτούνης.

Ο Ρέφερι:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ(78 Οικονομίδης), Γκονζάλες, Φριντζόνσον(82 Τζοβάρας), Ροτάριου, Ρομπάιγ(85 Τζαβίδας), Κιάρτανσον(82 Κωτσόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσουκ, Ροντινέι(85 Βρουσάι), Εμβιλά, Χουάνγκ(70 Γκάρι), Μπιέλ(85 Σαμασέκου), Χάμες, Φορτούνης(46 Μασούρας), Μπακαμπού(70  Ελ Αραμπί)